Anketa Sportovec roku 2017 má své vítěze

26. 1. 2018 · 3 minuty čtení · 17 fotografí · 1 video

Ve středu 24. ledna se konalo slavnostní vyhlášení ankety Sportovec roku 2017 města Hustopeče. V obřadní síni se sešli nejúspěšnější hustopečští sportovci, kteří za sebou mají mimořádné úspěchy. Anketu každoročně vyhlašuje Sportovní komise a o umístění sportovců rozhodovala odborná porota i veřejnost. „V porotě zasedlo 30 bodujících. Jejich hodnocení odpovídá výsledkům dosaženým v roce 2017,“ řekl předseda Sportovní komise Petr Fridrich. Z řad veřejnosti dostali sportovci dohromady 379 hlasů. Vítězové převzali ocenění z rukou Petra Fridricha, starostky města Hany Potměšilové a radního Zbyňka Hádera.

Sportovci byli hodnoceni v několika kategoriích
Sportovcem roku 2017 v kategorii jednotlivci se stal sportovní střelec Radek Kozák, který závodí v disciplíně univerzální trap. „Střílím na pohyblivé cíle, které vylétávají asi 15 metrů přede mnou. Jejich dolet je do 65 metrů v úhlu až 45 stupňů. Vylétávají náhodně, takže nevím, kam poletí, a na jejich zacílení mám 0,6 vteřiny,“ vysvětlil disciplínu vítěz. Radek Kozák je na 18. místě v evropském žebříčku a vloni se na Mistrovství Evropy umístil v soutěži týmů na třetím místě. Střelbě se věnuje naplno poslední čtyři roky. „Z mého pohledu je broková střelba z 20 procent o fyzické kondici, z 20 procent o technice a největší podíl patří mentální stránce. Důležitá je psychická odolnost a sebedůvěra,“ dodal Kozák.
Druhé místo obdržel se 117 body karatista Vojtěch Schubert, který je mistrem České republiky a bronzovým medailistou z Mistrovství světa v karate Goju ryu. Na třetím místě se umístil bodybuilder Lukáš Troubil. Ceny za nejlepší kolektivy roku 2017 si odnesl házenkář a trenér Petr Semerád, protože na prvním místě se umístily oddíly Házená Legata muži a Házená Legata žáci. „Mám velkou radost za kolektivy, protože předvedly skvělé výsledky. Povedl se jim postup z druhé ligy do první,“ řekl Fridrich.
Odborná porota vybírala sportovce i v kategorii Naděje. Se ziskem 206 bodů zvítězil atlet Matěj Hycl. Tento velký výškařský talent sbírá medaile napříč soutěžemi, například je zlatým ve skoku vysokém z Evropských her mládeže. Za ním se umístil mladý karatista Vojtěch Sůkal soutěžící v kata žáci. Třetí skončila výškařka Vendula Zemčíková, která si z Evropských her mládeže také odvezla zlato.

V cenách veřejnosti byla největším překvapením kategorie Naděje
Hlasování veřejnosti je obvykle projevem sympatií a náklonosti z řad rodiny, přátel i fanoušků. V kategorii jednotlivců již poněkolikáté vyhrála westernová jezdkyně Jana Sigmundová. Nejlepším kolektivem byla opět zvolena taneční skupina Danceversity Hustopeče junioři, která má za sebou vítězství v mnoha soutěžích i účast na mezinárodních projektech. Překvapení přinesla kategorie Naděje. Vyhrála, nejmladší účastnice ankety v historii, Elisabeth Sigmundová, která je v koňském sedle jako doma. Vloni se tato mladá jezdkyně dostala do finále soutěže juniorů v disciplíně Barell Race. „Trénovat koně a jezdit na nich mě naučila moje maminka,“ prozradila.
Sportovní komise vyhlašovala i cenu pro osobnost sportu roku. Je určena pro toho, kdo se celoživotně zasloužil o sportovní výsledky, má zájem o sport a svým příkladem vede dál i svěřence. Volba padla na zakladatele sportovního plavání v Hustopečích, předsedu plaveckého klubu a trenéra Vladimíra Klemeše. „Na své začátky vzpomínám velice rád. Podařilo se nám vychovat spoustu nadějných plavců a dodnes nám někteří pomáhají na závodech Hustopečský džbánek. Jsem rád, když se ke mně bývalí svěřenci hlásí. Myslím si, že plavání je sport na celý život,“ uvedl Vladimír Klemeš.
Součástí předávání cen bylo i losování tří hlasujících z řad veřejnosti. Tentokrát probíhalo neobvyklou formou: Radek Kozák, vítěz v kategorii jednotlivci, předvedl své střelecké schopnosti a jeho hod šipkami určil vítěze.