Hustopečští atleti přivezli tři zlata z Evropských her

25. 9. 2017 · 4 minuty čtení · 3 fotografie
Téma Sport

Historickým úspěchem skončil pro mladé hustopečské atlety dvanáctý ročník Evropských atletických her dětí, který se konal tradičně v Brně. Na této největší žákovské atletické soutěži v Evropě získali v konkurenci závodníků z šestnácti států Evropy tři zlaté medaile. K tomu celou řadu umístění v elitní dvacítce pořadí a navíc i rekord šampionátu. „Na těchto třídenních závodech je vždycky skvělá atmosféra i velmi silná konkurence. Vždyť v některých disciplínách nastoupilo na start i více jak sto dvacet závodníků,“ přiblížil tyto závody vedoucí hustopečských atletů Zbyněk Háder. „My to máme do dějiště her blízko, tak si můžeme dovolit nominovat početnější výpravu. Letos na Evropské hry do Brna odjelo celkem 24 hustopečských atletů a tentokrát byli opravdu pořádně vidět,“ dodal spokojeně.
Celý šampionát provázelo deštivé počasí, ale jak se ukázalo, hustopečským déšť přinesl štěstí. První želízko v ohni měly Hustopeče už v první disciplíně. Ve skoku vysokém dvanáctiletých dívek patřila mezi favoritky Vendula Zemčíková. Velmi soustředěným výkonem procházela bezchybně celou soutěží a jako jedna z mála se dokázala vyrovnat s vytrvalým deštěm. Výšku 1,43 m zdolaly pouze tři závodnice – Zemčíková, Slovinka Fonovič a Slovenka Fapšová. Na další výšce se zranila závodnice ze Slovinska, která do té doby skákala stejně bezchybně jako Zemčíková. A protože už nikdo nebyl úspěšný, měla se naše a slovinská závodnice rozeskakovat o zlato. V této chvíli Vendula Zemčíková projevila fair-play ducha a odmítla rozeskakování, protože její soupeřka do něj nemohla nastoupit. Tím darovala soupeřce zlato, které takto získaly společně.
Na Evropských hrách se tradičně dařilo výškařům. I druhé zlato jsme získali v této disciplíně. Matěj Hycl měl několik soupeřů s vyšším osobním rekordem než on, ale na rozdíl od nich si ho dokázal vylepšit. Poprvé na výšce 1,56 m, která rozhodla, že i on odjede z Brna s medailí na krku. Pak se napoprvé přenesl i přes výšku 1,59 m a tímto pokusem už bral zlato. Jako jistý vítěz si nechal na stojany nastavit 1,61 m a hned prvním pokusem se přes tuto výšku přenesl. Jeho spanilou jízdu soutěží zastavila až výška o dva centimetry vyšší. Matěj Hycl tak potvrdil, že patří mezi nejlepší výškaře v republice.
Na zlaté notě zůstali naladěni hustopečští atleti i třetí den. Mezi nejmladšími chlapci v hodu kriketovým míčkem jsme drželi palce Štěpánu Paulíkovi. Ten se suverénně probojoval do finále, když vyhrál kvalifikaci výkonem 58,48 m. Tímto výkonem překonal o neuvěřitelných osm metrů rekord šampionátu. Finále se házelo v protivětru a tak se nečekaly nijak daleké výkony. Štěpán se v prvních čtyřech pokusech přetahoval o vedení s brněnským Moravcem, když oba těsně přehazovali padesátimetrovou vzdálenost. O svém vítězství rozhodl Paulík v pátém pokusu, kdy hodil 55,12 m a svého soupeře suverénně porazil o více jak čtyři metry.
Kromě tří zlatých medailistů musíme vyzdvihnout i další naše závodníky, kteří se probojovali do první dvacítky. Jen jednu příčku od medaile skončila Denisa Stehlíková ve výšce patnáctiletých dívek, kterou moc mrzelo, že ji počasí nedovolilo atakovat osobní rekord. Páté místo ve výšce a osmé v kouli je unikátní sbírka Marty Kurachové v kategorii čtrnáctiletých dívek. Do první desítky se vešla i Terezka Petrásková v hodu kriketovým míčkem, která v novém osobním rekordu 39,48 m skončila devátá a také Marie Bohdálková ve výšce dvanáctiletých, která výkonem 1,28 m uzavírala první desítku.
I druhá desítka pořadí byla letos plná jmen hustopečských atletů. Prokeš Štěpán (11. místo výška), Paulík Štěpán (11. místo skok daleký, 14. místo běh 60 m), Stehlíková Denisa (12. místo dálka), Galburová Martina (12. místo 100 m př.), Prokeš Vojtěch (13. místo výška, 13 .místo běh 1 500 m), Maděřičová Romana (17. místo oštěp), Rajchl František (18. místo koule), Stehlíková Adéla (19. místo oštěp), Kuchař Petr (20. místo běh 1 500 m) a Šamalíková Agáta (20. místo koule).
„Tak dobré výsledky našich závodníků jsme rozhodně nečekali, ale příjemně nás překvapili,“ hodnotila výkony hustopečských atletů trenérka Radmila Vrbová. „Je vidět, že když přistupují k tréninku poctivě a s nadšením, výsledky se po nějakém čase určitě dostaví.“ Letošní ročník Evropských atletických her dětí se do kroniky hustopečské atletiky zapíše jako jedna z nejúspěšnějších akcí. Do této chvíle získali mladí atleti pouze jednu bronzovou medaili. „Ke třem zlatým medailím a rekordu šampionátu musíme ještě připočítat to, že výsledek Štěpána Paulíka v kriketu byl vyhodnocen jako nejlepší výkon šampionátu v kategorii jedenáctiletých chlapců,“ doplňuje hodnocení Zbyněk Háder. „Jako obrovské pozitivum vidím také to, že se hned patnáct našich závodníků může pochlubit umístěním v elitní dvacítce pořadí. To svědčí o široké základně talentů v Hustopečích.“