Hustopečští si mohou zahrát šachy na ulici

4. 5. 2017 · 1 minuta čtení · 1 video
Téma Kultura
Město Hustopeče se připojilo k úspěšnému projektu fungujícímu v mnoha českých městech. Pořídilo šachový stolek, dvě sedátka a každý si nyní může zahrát šachy na ulici. Projekt Šachy na ulici vznikl v roce 2014 z iniciativy pražského kavárníka Ondřeje Kobzy. Ten stojí i za dalšími nápady sloužícími k oživení veřejných prostranství, jako jsou piana nebo houpačky na ulici či poesiomat. 

Impuls pro pořízení šachového stolku do Hustopečí vzešel od Blanky Markové. „Měla jsem pocit, že v Hustopečích něco takového chybělo a říkala jsem si, že právě díky tomu, že je naše paní starostka Hana Potměšilová otevřená různým nápadům na zvelebování městského prostoru, tak, že by šachy mohly mít úspěch i tady,“ vysvětlila Blanka Marková, kulturní a politická geografka. 


Vedení města projekt Šachy na ulici zaujal a na jaře zakoupilo šachovou soupravu. „Myslíme si, že Hustopečští by to mohli přijmout jako pozitivní záležitost. Víme, že šachisté tady jsou, víme, že lidé se potkávají, víme, že chceme najít místa, kde by mohli si sednout, povykládat si a zahrát si třeba ty šachy,“ dodala starostka Hana Potměšilová. Šachový stolek a sedátka jsou vyrobeny z betonu a jejich váha je přes půl tuny. Figurky si mohou hráči donést vlastní nebo si je mohou půjčit na určeném místě. Šachovnice je na stole a zároveň i na každém sedátku, takže může hrát více hráčů naráz. 

Hlavním důvodem, proč podobné projekty vznikají, je zvelebování a hlavně oživení veřejných prostranství. Déle také vytvoření míst, kde se budou lidé rádi setkávat a trávit spolu čas. Dalším pozitivním aspektem tohoto projektu je, že má sociální rozměr. „Šachové figurky vyřezávají ze dřeva vězni, kteří tak postupují proces jakési resocializace,“ doplnila Marková. Šachový stolek je v současné době umístěný u workoutového hřiště v areálu koupaliště. Předpokládá se, že toto místo není definitivní. -ves-



 

 

odebírejte přes RSS