Hutterité z celého světa se sešli o víkendu v Hustopečích

27. 8. 2013 · 3 minuty čtení · 3 fotografie
„I když jsme v muzeu, nejsme z muzea. Jsme pořád ještě naživu. Nejsme minulostí,“ tak začal svou přednášku minulý týden ve čtvrtek v Domě U Synků Peter Hoover – Hutterita až z daleké Austrálie. Stejně jako asi dvacítka dalších Habánů z celého světa přijel do Hustopečí u příležitosti čtyři sta osmdesátého výročí příchodu Jakuba Huttera do našeho města.
„Hustopeče byly prvním místem, kde jsme mohli žít jako komunita v klidu a míru,“ vysvětlil vztah Hutteritů k Hustopečím Peter Hoover.
Habáni neboli Hutterité přišli na jižní Moravu v 16. století. Díky na tu dobu nebývalé náboženské toleranci zde našli klid a mír pro svou víru. A v roce 1533 do Hustopečí z Tyrolska přesídlil i jeden z hlavních vůdců reformačního hnutí Jakub Hutter. V 17. století pak ale byli Habáni nuceni z Moravy odejít a dnes už se v Česku vůbec nevyskytují, vytvořili ale kolonie po celém světě.
[caption id="attachment_4926" align="alignnone" width="700"] Peter Hoover se svou ženou přebírají dárky od starosty Hustopečí. Foto: Jana Langová.[/caption]
„Pracujeme společně, jíme společně, cestujeme společně, máme dohromady bohoslužby, společně očekáváme, že se sejdeme s Bohem,“ popsal život v habánské komunitě Hoover. I dnes se tady žije způsobem, který by mnozí z nás zařadili o pár stovek let nazpátky. Hutterité žijí ve farmářských koloniích a snaží se být co nejvíce soběstační. Živí je hlavně zemědělství, ale mají i své manufaktury. Nosí tradiční kroje, děti posílají do vlastních škol. Přesto nejsou pozůstatkem minulosti. Otevření jsou i změnám, které přináší moderní doba.
„Začínáme se měnit a to z jednoduchého důvodu – abychom mohli otevřít dveře všem lidem. Jsme přesvědčení, že takhle je to správně. Naše děti v Austrálii například nemají žádný problém se ženit a vdávat s někým zvenčí,“ zdůraznil Hoover.
Dnešní Habáni tak už nejsou uzavřená skupina. Kdokoliv může kdykoliv z farmářských kolonií odejít a otevření jsou i nově příchozím. Což ostatně dokládá i příběh Deana Taylora, který se svou ženou zastupoval v Hustopečích Hutterity z Ameriky. Žije v komunitě v Minnesotě v Texasu a v okolních nemocnicích pracuje jako anesteziolog.
„Svoji pouť jsem začal jako voják v armádě USA. Moje žena byla taky vojákem. Když jsme začali číst Bibli, obzvlášť Ježíš nás učil, abychom milovali svoje nepřátele. Začali jsme měnit způsob, jakým jsme se dívali na svět. Kvůli našemu svědomí jsme se tak rozhodli vystoupit z armády a přestěhovali jsme se do společenství,“ svěřil se Taylor, který o svém příběhu napsal i knihu.
[caption id="attachment_4927" align="alignnone" width="700"] Dean Taylor se svou ženou. Foto: Jana Langová.[/caption]
Široká veřejnost si však od 22. do 25. srpna na přednáškách a seminářích mohla vyslechnout nejen tento příběh. Setkat se tady mohla i s Hutterity z Francie, Anglie, Chorvatska nebo Rakouska. I když Habáni z těchto zemí už tradiční život ve farmářských komunitách nedodržují.
Zahraniční delegace byly přijaty i na městské radnici, kde je starosta Luboš Kuchynka seznámil s historií Hustopečí a předal jim dárky vztahující se k našemu městu.
Velký zájem Hustopečských vzbudil i koncert Tradičních habánských písní, který rozezněl páteční odpoledne na nádvoří domu U Synků.
[caption id="attachment_4928" align="alignnone" width="700"] Koncert tradičních habánských písní. Foto: Jana Langová[/caption]
Habáni neboli Hutterité navštívili Hustopeče už před sedmi lety. Z jižní Moravy či přímo z našeho města totiž i po pěti stoletích stále odvozují svůj původ. Letošní návštěvu nazvali setkáním velké rodiny po stovkách let a s největší pravděpodobností se bude opakovat i do budoucna.
Více o Hutteritech se lze dozvědět na www.radicalreformation.com.  nebo ve vysílání Hustopečské televize č. 224, vychází v pátek 30.8. 2013.
(Text a foto: Jana Langová)
odebírejte přes RSS