Jan Obšil se vrátil domů. Prostřednictvím výstavy

16. 8. 2016 · 2 minuty čtení · 9 fotografí

V neděli 26. června odstartovala v městském muzeu a galerii hlavní výstava roku. K vidění jsou na ní autoportréty, rodinné portréty, církevní malba i scénografická tvorba hustopečského rodáka Jana Obšila. Výstava nese název Návrat domů.

„Výstava je věnována akademickému malíři, ilustrátorovi, divadelnímu scénografovi Janu Obšilovi. Byl to vynikající umělec, který se narodil v Hustopečích v roce 1908. S naším městem je spojena i první etapa jeho tvorby, kdy studoval na akademii výtvarných umění,“ informovala vedoucí Městského muzea a galerie Hustopeče Soňa Nezhodová.

„I když rod Obšilů nepocházel z jižní Moravy, nýbrž z Hané, z Litovle, otec se zde narodil. Sžil se s tímto místem tak, že co já si pamatuji, vždycky vzpomínal na události, které zde během svého studia vykonal. Většinou byly k zasmání, to nás děti vždy zajímá,“ zavzpomínal syn umělce Jiří Obšil, který se v neděli zúčastnil slavnostní vernisáže.

V roce 1931 například Jan Obšil otestoval svůj smysl pro humor hustopečským Betlémem. „Pojal to tak, že do Betlému zachytil typické hustopečské figury své doby. Lidé to ale pochopili jako urážku, údajně až na cukráře Nečase, který to vyhodnotil jako pěknou reklamu. Obšil byl v té době vůbec šprýmař. Zajímavé ale je, že jeho rodina už ho takhle úplně neznala. V mládí onemocněl Bechtěrevovou chorobou. Je to bolestivé onemocnění, které ho celoživotně ovlivnilo,“ uvedla Nezhodová.

Rodný dům Jana Obšila stojí v Hustopečích dodnes. Nachází se v ulici Na Hradbách.

„Každoročně jsme sem jezdili navštívit tatínkovy známé. Shodou okolností v jeho rodném domě bydlel jistý pan Burian, to byl jeho dobrý přítel. Vždy jsme u něj dva tři dny pobyli. Na to velice rád vzpomínám,“ svěřil se Jiří Obšil.

„Dílo Jana Obšila je zastoupeno v mnohých hustopečských domácnostech i ve sbírkách našeho muzea. Nejvýznamnější jsou ale v Hustopečích dvě nástěnné malby. A to v obřadní síni radnice, kterou zhotovil v roce 1955, a malba v rolnické záložně. Ta je datována kolem roku 1935 a má pohnutou historii,“ nastínila vedoucí městského muzea a galerie.

V roce 1938 byla malba zabílena, aby ji nezničili nacisté. Obnovena byla po válce. Při přestavbě České spořitelny v roce 1985 se však skryla pod obložením. „Kolem roku 2000, když došlo k renovaci, malba opět zmizela. Byli bychom rádi, kdyby výstava přispěla k tomu, aby byla malba konečně rehabilitována,“ dodala Nezhodová.

Za druhé světové války se Jan Obšil dostal do Ostravy. Působil tam jako středoškolský profesor, později přesunul svoji hlavní činnosti do oblasti scénografie, nejprve v Ostravském divadle, potom ve Slezském divadle v Opavě. Do toho se také věnoval vlastní malbě, významnou část jeho tvorby tvoří církevní umění.

Díla ze všech těchto oblastí jsou nyní k vidění ve výstavních síních hustopečské galerie. Pochází se sbírek městského muzea a některá zapůjčila rodina Obšilova. Výstava potrvá až do 25. září 2016.

Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 359, vychází v pátek 1.7.2016. 

(Text a foto: Jana Rozková)

odebírejte přes RSS