Rajhradská studna

Adresář Historie a památky

Rajhradskou studnu naleznete v ulici Svatopluka Čecha. V roce 2022 zde byla u příležitosti 400. výročí vyhnání hutteritů z Hustopečí (kterým se podle jejich usedlostí říkalo i habáni) slavnostně odhalena zrekonstruovaná studna a s ní pamětní deska připomínající působení novokřtěnského vůdce Jakoba Huttera. Pumpa, nad kterou se nachází kovový baldachýn vážící téměř 400 kg, pochází z dílny kováře Františka Pechora ze Starovic.

Hutter se stal vrchním správcem a reorganizátorem a vytvořil organizaci, která sestávala z jednotlivých bratrských dvorů zaměřených na zemědělské hospodaření a řemeslnou výrobu. Známá je například jejich glazovaná keramika – habánská fajánse.

Jejich bratrský dvůr stál právě kolem Rajhradské studny. Ta byla kromě kašny na náměstí druhým zdrojem pitné vody ve městě.

I když byl Jakob Hutter v roce 1536 veřejně upálen v Innsbrucku a novokřtěnci byli z Hustopečí v roce 1622 nemilosrdně vyhnání, existuje toto náboženské hnutí až do dnešních dní (především v Severní Americe).

uložit vizitku vcard