Ke kapličce na Hradišťku

TRASA  
Hustopeče – Starovičky – Velké Pavlovice – Velké Bílovice – Vrbice – Bořetice – Velké Pavlovice – Starovičky – Hustopeče 

44 km 

ÚVOD  
Posledními cyklotoulkami zakončíme sérii putování po krásách našeho okolí v sedle kola. Vydáme se ke kapličce u Velkých Bílovic, která se objevila snad ve všech filmech a seriálech o našem kraji. A není divu!

POPIS TRASY 
Z náměstí se vydáme po ulici Smetanova a Herbenova (trasa André, Moravská vinná) k Herbenově farmě. U hlavní cesty odbočíme vpravo a poté hned vlevo na polní cestu, která nás dovede do obce Starovičky. U rybníku odbočíme vlevo a držíme se stále trasy André, po které dojedeme až do obce Velké Pavlovice. Z Velkých Pavlovic se vydáme po trase LVA – Slavkovské bojiště, mineme rybník Šísary a také kapličku sv. Jana Nepomuckého. Na ulici Hlavní ve Velkých Bílovicích odbočíme vlevo a můžeme minout vinařské ulice jako Ryzlinková, Portugalová, Tramínová nebo Muškátová. Není divu, protože jak je známo, Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí v celé republice. Za Veltlínovou ulicí narazíme na ulici Ke Kapličce, která nás, jak už název napovídá, dopraví do našeho cíle. Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní krásný výhled na okolní vinice a pálavské kopce. Svěcení kaple proběhlo 19. května 2002 a kaple byla v tento den zasvěcena sv. Cyrilovi, Metodějovi, Václavovi a Urbanovi. Od kaple se po Velkopavlovické trase dorazíme do obce Vrbice, kde se nesmíme zapomenout zastavit u vinných sklepů Pod strážním kopcem. Tyto sklepy jsou typické svými kamennými průčelími s pseudogotickými oblouky nade dveřmi. Jsou kopané v pískovcové hornině, která tvoří kopec Stráž, a to dokonce v sedmi výškových úrovních. Jejich návštěva rozhodně stojí za to. Trasa André nás dovede z Vrbice do Bořetic a dále přes rozhlednu Slunečná až do Velkých Pavlovic. Z Pavlovic pojedeme do Hustopečí stejnou cestou jako na začátku. 

Odkaz na mapu cyklovýletu najdete zde