Okolo horní nádrže Nové Mlýny

TRASA
Hustopeče – Popice – Strachotín – Pasohlávky – Brod nad Dyjí – Dolní Věstonice – Strachotín – Šakvice – Hustopeče

50 km

ÚVOD
Chcete vidět krásy nádrží Nové Mlýny ze všech stran nebo se co nejvíce přiblížit jedinému ostrovnímu kostelu v Česku? Trasa je převážně nenáročná, vedená po rovných polních cestách a zpevněných cyklotrasách. 

POPIS TRASY
Výchozím bodem jsou Hustopeče, z který se vydáme k vyhlídkovému místu Žebrák po trase Moravská vinná směrem na Starovice. Za vysílačem odbočíme doleva na obec Popice, která vede podél vinohradů až do samotné obce (stále Moravská vinná). Cesta je dost prudká a nerovná, ale slibuje nádherný výhled na Pálavu, nádrž Nové Mlýny a vinohrady. Na ulici Hlavní v Popicích odbočíme doleva a poté první odbočkou doprava na ulici Nádražní (trasa P06). Trasa vede souběžně se Svatojakubskou cestou až k letišti Strachotín, ke kterému odbočíme doprava, projedeme ho a za ním odbočíme doleva po cestě SR1 a sjedeme do obce Strachotín.

Na hlavní cestě odbočíme doprava na ulici Pouzdřanská (5043) a poté doleva na ulici Sklepní, která se pyšní nádhernými výhledy na vodní nádrž a Pálavu (trasa 5174). Asi po 3 km odbočkou doleva najedeme na hráz podél řeky Svratky, kterou následně přejedeme po mostě odbočkou doleva. Stále se držíme trasy 5174, která nás doveze k řece Jihlavě, kterou také přejedeme a odbočíme prudce doleva na hráz, která nám ukáže krásy Mušova. Po této trase dojedeme až k Aqualandu Moravia, kde je nutné sesednout z kola a přejít frekventovanou cestu. Hned ale můžete nasednout zpět do sedla a užívat si nově vybudované stezky, která vede až do Pasohlávek (5174, EV9, Greenway K-M-W). Těsně před obcí odbočíme doleva a poté doprava přes menší lávku. Následná trasa (5174, EV9, Greenway K-M-W) vede podél horní nádrže Nové Mlýny až do obce Brod nad Dyjí. V této obci odbočíme doleva a budeme se držet trasy č. 5174, která nás provede druhou stranou nádrže až k obci Dolní Věstonice, kde přes most (5043, 5174, Mikulovská, Moravská vinná) přejedeme zpět do Strachotína. Zbývá se dostat ze Strachotína zpět do Hustopečí. Můžete po hlavní cestě, ale doporučuji jet spíše přes obec Šakvice, kdy se vyhnete frekventovaným silnicím. Do Šakvic se dostanete polní cestou SA2, přes ulici Nová. A z obce Šakvice vede do Hustopečí trasa č. 5066, Velkopavlovická (přes ulici Isidor).

TIP: Stezka (5, 5174, EV9, Greenway K-M-W) z obce Ivaň k obci Pasohlávky je skvělá také na kolečkové brusle.

Odkaz na mapu cyklovýletu najdete zde.