Vinařství Košulič

Na Hradbách 74, 69301 Hustopeče
Adresář Vinařství
Web: www.vinokosulic.cz
Telefon: +420 775 651 555
E-mail: kosulic@vinokosulic.cz
Provozovatel: Pavel Košulič

Po roce 2000 jsme začali pomalu a postupně budovat dnešní vinařství. Ze skromných začátků jsme došli až do současnosti, kdy provozujeme dva vinné sklepy v ulici na Hradbách. Starší vinný sklep z roku 1683 slouží jako sklep výrobní a sklep mladší z roku 1855 je určen pro hosty a také jako archiv fortifikovaných vín. V Hustopečích se tak i naše generace věnuje vinicím a vínu a navazuje na historii našeho rodu, která se započala již v roce 1593, kdy na zelený čtvrtek (15. dubna) roku 1593 byla Janem z Lipé znovu obnovena uherskými válkami zničená vesnice Hovorany. Mezi řadou usedlíků byla také velká skupina Charvátů, neboť jak se v pozdějších privilegiích vzpomíná „Hovoranští museli na onen čas ustoupiti před nátiskem tureckým na Moravu".

V roce 1594 se o Hovoranech píše jako obci „nově k vystavení lidem puštěná, s horou vinohradní pod stálej plat lidem puštěnou k rozdělení". A konečně roku 1604 kdy byla obec již vystavěna, bylo v Hovoranech 40 půllánů včetně vinic, náležející 37 gruntům. Jedním z držitelů těchto gruntů byl i Stefan Kossulitcz. Tak se jméno Košulič vynořuje z temnoty ranného novověku. Jeho děti i vnuci žili ještě nějaký čas v Hovoranech, aby na na začátku 18. století přesídlili do Brumovic, a nakonec svoji pouť časem ukončili v Hustopečích.

Vinný sklep, který má kapacitu 50 osob, je vhodný k uspořádání posezení při příležitosti rodinných oslav, narozenin, přátelských, firemních či jiných setkání. V případě zájmu Vás rádi zavedeme do vinice, ukážeme naše výrobními prostory, nebo představíme vína v degustaci.


 

Ukázat na mapě uložit vizitku vcard