20. ročník Hustopečského skákání Agrotec 2019 zahájily žákovské kategorie

25. 1. 2019 · 3 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video

Jubilejní 20. ročník Hustopečského skákání Agrotec 2019 hostila Městská sportovní hala Hustopeče ve čtvrtek 24. ledna. Tradičně patřila první příležitost pokořit laťku, přes kterou budou během sobotního závodu skákat výškařské hvězdy, kategorii mladších žákyň. O umístění na prvních příčkách bojovalo 20 dívek. Závody začaly na výšce 100 cm a skončily na 146 cm. Pro mnoho závodnic se stala osudná výška 140 cm, kterou napoprvé zvládly jenom dvě závodnice a laťku ve 143 cm překonaly poslední tři dívky. Zlato z prvního závodu Hustopečského skákání Agrotec 2019 patřilo Michaele Zdražilové z AK Olymp Brno a stříbro Tereze Němečkové ze ZŠ Břeclav-Slovácká, obě skočily 146 cm. Bronz získala Dominika Bezdíčkové z ASK Blansko. Vítězka se ke skoku vysokému dostala díky hodinám tělocviku. „Skok jsem si vyzkoušela a zjistila jsem, že mi to jde. Dnes jsem si dokonce o 1 cm vylepšila osobní rekord,“ radovala se Zdražilová.

Po mladších žákyních se začali protahovat a připravovat na podání skvělých výkonů mladší žáci. Oproti loňskému roku, kdy v této kategorii soutěžilo pouze sedm atletů, čítala startovní listina 15 jmen. Závody začaly na výšce 110 cm. O 146 cm se pokoušeli poslední čtyři závodníci. Na 143 cm skončil bronzový Ondřej Suchánek z Gymnázia Břeclav. Zdolat laťku ve výšce 150 cm si vyzkoušeli pouze dva kluci a za mohutné divácké podpory se jim to podařilo. Zde soutěž skončila pro stříbrného medailistu Vojtěcha Pechmana z AHA Vyškov. V závodě pokračoval pouze zlatý Daniel Hanzelka z AK Kopřivnice, kterému se podařilo o 3 cm vylepšit osobní rekord a zastavila ho až výška 158 cm. „Jsem moc rád. Dnes jsem se cítil na výšku přes 150 cm, ale že si dám osobní rekord, to jsem nečekal,“ prozradil Hanzelka.
Soutěž starších žákyň se rozjela krátce před polednem. Sedmnáct závodnic si hravě poradilo s počátečními výškami, ale 137 cm řada dívek překonala až na třetí pokusy. Laťka na 150 cm pustila do dalšího kola pouze čtyři závodnice. 153 cm se stalo osudnými Denise Dvořáčkové z Nového města na Moravě a skončila na třetím místě. Na výšce 156 cm opustila soutěž druhá Adéla Tkáčová z AK Kopřivnice. Prvenství získala Veronika Jakusidisová z ASK Blansko výkonem 159 cm. Věřila si na víc, protože skončila 1 cm pod svým osobním rekordem: „Skákalo se mi dobře, ale jsem po nemoci a bylo to poznat. Atletice se věnuji čtyři roky, z toho skoku vysokému tři. Patří mezi mé oblíbené disciplíny, ale taky ráda běhám střední sprinty.“
Tečku za prvním dnem výškařského mítinku Hustopečské skákání Agrotec 2019 udělal závod kategorie starší žáci. Představilo se v něm 15 atletů, někteří začali na základní výšce 122 cm, ostatní se postupně připojili. Laťka ve výšce 162 cm byla osudná posledním třem závodníkům. První místo získal Matěj Hycl z SK Atletika Hustopeče, Adam Kuchtíček z AHA Vyškov byl druhý a David Kovář z BYAC Brno třetí. Matěj Hycl patří mezi největší hustopečské výškařské naděje s osobním rekordem 178 cm a letos skáče za starší žáky naposledy. Svými plány do budoucna překvapil: „Postup do další kategorie už asi nebude. Uvažuji, že kvůli škole a nedostatku volného času skončím. Možná si ale na Hustopečském skákání zaskáču ještě tuto sobotu v kategorii dorostu mimo soutěž.“ Všechny čtyři závody byly součástí soutěže Okresní přebor. Zlato získali Tereza Němečková, Ondřej Suchánek a domácí Karin Krejčiříková a Matej Hycl.
Spokojenost nad prvním dnem výškařského mítinku neskrýval ředitel závodu Zbyněk Háder: „Start se opravdu povedl. Atmosféra je pěkná, tak jako každý rok.“ Háder také chválil výkony místních atletů, kteří patří do SK Atletika Hustopeče: „Matej Hycl vyhrál, starší žákyně skákaly velmi pěkně a naskákaly si spoustu osobáků. Mladší žákyně a žáci a se umístili těsně za stupni vítězů.“ Výkony sportovců a atmosféra ve sportovní hale navnadily všechny účastníky na druhou část závodu, kdy se představí dorostenci a hlavně ženská a mužská výškařská špička z celého světa.