Kozák přivezl stříbro z Mistrovství Evropy ve střelbě

28. 7. 2016 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video

 V polovině června se konalo v Maďarsku Mistrovství Evropy ve střelbě. Své zástupce na něm měla i Česká republika. Součástí týmu byl i Hustopečan Radek Kozák. V individuální soutěži skončil osmnáctý. Česká výprava však z týmové soutěže v disciplíně univerzální trap přivezla stříbro.

„Je to vrchol mého snažení, protože na Mistrovství Evropy se sjede špička v této disciplíně. Konkrétně tam bylo 180 střelců z asi 12 zemí. Jako tým jsme byli bod za družstvem Francie a třetí skončila Anglie,“ informoval Kozák.

Nominací na Mistrovství Evropy byla série závodů Českého poháru. Radek Kozák ji vyhrál. Druhý skončil Oldřich Vaňhara, bronz bral Jiří Gach. Tato trojice pak spolu vyrazila do Maďarska.

„Ke střelbě mě přivedl otec už někdy ve 12, 13 letech. V Nikolčicích, odkud pocházím, se pravidelně konaly myslivecké soutěže. Už tenkrát mě pustili k brokovnici. Trap mě ale chytil až tak poslední tři roky, kdy se mu věnuji naprosto plně. A i díky tréninku s Davidem Kosteleckým, olympijským vítězem z Pekingu z roku 2008, jsem za ty tři roky udělal pokrok, který by bez něj trval daleko déle,“ pochvaloval si střelec z Hustopečí.

S Davidem Kosteleckým se seznámil, když si vybíral zbraň. Špičková puška stojí od 10 tisíc eur výše. Nyní Radek Kozák trénuje s olympijským vítězem například na jeho soukromé střelnici v Holasicích a přes zimu si udržují kondici stolním tenisem. Oba jsou členové hustopečského oddílu. David Kostelecký se nyní intenzivně připravuje na olympiádu v Riu.

„Nejvíc mně pomohl právě on. Protože jsou věci, které, když vám řekne olympijský vítěz, tak si ušetříte spoustu času a slepých uliček,“ podotkl Kozák.

„Co se týče tréninku, ideální je na něj střelnice v Popicích. Otevřená je každý čtvrtek od 13.00 hodin a v neděli od 9.00 hodin až do večera. Tam si může vyzkoušet střelbu úplně každý. Není ani potřeba zbrojní průkaz. Stačí se domluvit se správcem střelnice, který bude dělat instruktora,“ doplnil stříbrný závodník z mistrovství Evropy.

Před střelcem z Hustopečí je nyní mistrovství republiky v olympijském trapu. Konat se bude v srpnu v Plzni.

„Cíl mám víceméně takový těžce splnitelný a to je trefit každý terč. Pokud trefíte každý terč, potom nemáte soupeře. To je ale asi bohužel nedostižné,“ uzavřel se smíchem Radek Kozák.

Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 361, vychází v pátek 29. července 2016. 

(Text a foto: Jana Rozková, Foto: archiv Radka Kozáka)


odebírejte přes RSS