Jednosměrka, měřič, žluté čáry – novinky v dopravě

1. 8. 2016 · 2 minuty čtení · 2 fotografie
Téma Z města

Všichni řidiči v Hustopečích by měli zpozornět. V oblasti dopravy se připravuje několik novinek, některé už jsou dokonce v provozu.

„Na sloupu před bránou městského hřbitova se objevilo záznamové zařízení, které upozorňuje řidiče na překročení rychlosti 50 km/h,“ zmínil první z novinek radní pro dopravu Richard Homola.

Jedním z důvodů pro nainstalování orientačního měřiče právě ke hřbitovu je zvýšený pohyb hlavně starších obyvatel. „Dále tudy vede trasa do fabriky, pěšky tudy projde spoustu lidí. A ne všichni řidiči jezdí tak, jak by měli. Rovinka tady k větší rychlosti vyloženě svádí. Jedná se o zařízení, které nám shromažďuje data o tom, jak rychle se tu jezdí. My je potom můžeme vyhodnocovat a na jejich základě třeba podniknout nějaká další opatření,“ vysvětlil radní.

V Hustopečích se nachází ještě dvě taková zařízení – u základní školy Komenského a u hasičské stanice. Podle radního pro dopravu si je obyvatelé města žádají.

K dopravnímu hřišti povede přechod

Hlavně pro zvýšení bezpečnosti dětí se úpravy v těchto dnech dělají i u dopravního hřiště v Lipové ulici.

„Vzniká tam přechod pro chodce, který je doplněný zábranou. Jedná se o dopravní hřiště, kde děti jezdí na odrážedlech, koloběžkách, kolech, a nezřídka se stává, že vjedou do silnice. Zábrana u vstupu na hřiště dětem neumožní kontakt s vozovkou. U vstupu na hřiště také bude v následujících dnech nastříkán nový přechod,“ uvedl Homola.

Pracovníci městských služeb zase na dopravním hřišti v minulých dnech dláždili chodník k toaletám. Ulehčit by měl hlavně tělesně postiženým.

„Předtím tam byl chodník z kameniva, po něm se s vozíkem k toaletám pro tělesně postižené nedalo vůbec dojet. Teď tam vznikl klasický chodník,“ informoval vedoucí Městských služeb Hustopeče Ivan Chrastina.

Z Dvořákovy bude jednosměrka

Největší změna čeká na řidiče v ulici Dvořákova. „Ulice Dvořákova se stává na přání obyvatel jednosměrnou. Jedná se o zkušební provoz v délce trvání jednoho roku, který ukáže, jestli se změna osvědčila nebo ne. Pravidlo začne platit s odhalením značky, které si určitě řidiči všimnou, a bude to někdy první týden v srpnu,“ přiblížil Homola.

Ulice Dvořákova bude průjezdná pouze ve směru od Lipovky na Tábory. Nikoliv už naopak. Řidiče na změnu budou ze začátku upozorňovat i velkoplošné cedule, které budou umístěny na křižovatce u učiliště.

„Ulice je úzká a nesplňuje předpisy a předpoklady k tomu, aby v ní mohla stát a ještě oboustranně tranzitovat vozidla. Lidé se také často setkávali s tím, že u jejich domů parkovali studenti a jiní návštěvníci učiliště, což už ulice nebyla schopna zvládnout,“ podotkl radní.

Žluté čáry znamenají zákaz zastavení

Se zavedením jednosměrky souvisí i další novinka. Žluté čáry na silnici v křižovatce u učiliště, znamenající zákaz zastavení.

„Žluté dopravní značení už tady kdysi bývalo, teď se pouze znovu vyznačilo. Jedná se o křižovatku, kde v minulosti stála spousta vozidel, a vznikaly tak nepřehledné a nebezpečné situace. Žluté čáry se proto obnovily,“ uzavřel Homola.

-jal-

 

odebírejte přes RSS