Hustopeče se chystají na hody. Vypuknou za týden

11. 8. 2017 · 1 minuta čtení · 11 fotografí
Téma Kultura

Hody jsou svátky hojnosti a veselí. V Hustopečích začnou pátečním stavěním máje s cimbálovou muzikou, v sobotu pak krojovaní projdou městem a pozvou místní na večerní zábavu a celodenní nedělní program. Ten zahájí hodová mše u kaple svatého Rocha, který je patronem hodů, a pokračuje průvodem stárků a chasy městem do Herbenovy ulice. Tady se bude zpívat a tancovat až do časného rána.
Poslední týden zbývá hustopečským na přípravu letošních hodů. Aby vše klaplo a návštěvníci si třetí srpnový víkend pořádně užili, stojí mladé z Hustopečské chasy hodně úsilí. Právě oni jsou hlavními pořadateli hodů.
„Pro máju pojedeme už v úterý. Předem vyhlédnutý strom měří okolo 27 metrů, vyšší si kvůli zástavbě nemůžeme dovolit. Potom ji opracujeme a budeme až do pátečního stavění dnem i nocí hlídat,“ uvedl první stárek Tomáš Šlancar. Stárci se také postarají o to, aby na hodech bylo co jíst a pít. Dívky zase zdobí, ladí kroje a pomáhají s pečením koláčů. 
Velkou oporou jsou rodiče. „Zázemí doma je moc důležité. Půjčujeme si auta na nákupy, rodiče zajišťují občerstvení pro hosty a pomáhají s organizací,“ doplnil Šlancar. Čas musí být i na taneční zkoušky. „Scházíme se dopředu a poctivě trénujeme, abychom si netrhli ostudu,“ dodal Šlancar.
Největší odměnou budou pro krojované spokojení návštěvníci. „Chceme všechny na hody srdečně pozvat a popřát jim, aby si to hlavně užili,“ doplnil Šlancar.
19634
Hody jsou spojujícím článkem všech generací. U bohatě prostřených stolů se setkává rodina a přátelé. Zpívá se a tancuje. Poprvé se konaly v roce 1919 na svatého Václava. Právě jemu je zasvěcen místní kostel. Tento termín hodům patřil s různými přetržkami až do roku 2010. Poté se slavnosti blahobytu přesunuly na léto a jsou spojeny se svatým Rochem, kterému je zasvěcena kaple na Křížovém kopci.
-hrad-

odebírejte přes RSS