Elektromobil už pomáhá s údržbou města

31. 10. 2017 · 1 minuta čtení · 3 fotografie · 1 video
Téma Z města

Vozový park Městských služeb Hustopeče se rozšířil o elektromobil. Tzv. Bokimobil nahradil již nevyhovující vozidlo se spalovacím motorem. Hlavní výhodou nákladního auta s elektropohonem je šetrnost k životnímu prostředí. „Chtěli jsme posílit vozový park a chovat se ekologicky,“ řekl vedoucí městských služeb Ivan Chrastina. „Zároveň jsme s kolegyní objevily na webu Ministerstva pro životní prostředí vyhlášení výzvy. Neváhaly jsme a vypracovaly žádost na poskytnutí dotace na koupi elektromobilu,“ dodala projektová manažerka Pavla Novotná. 


Elektromobil byl pořízen díky dotaci z Národního programu Životního prostředí. Jedná se o aktivitu zaměřenou na podporu alternativních způsobů dopravy. „Jak napovídá název, elektromobil je poháněn alternativním způsobem. Nemá klasický spalovací motor, ale baterii,“ vysvětlila Novotná. Spoluúčast byla více než 50%, z rozpočtu města bylo zaplaceno 563 tisíc korun, zbylou částku 500 tisíc korun pokryla dotace. 

Auto jezdí na baterii, jejíž výdrž by měla pokrýt celou pracovní dobu a bude se nabíjet během noci. „Vozidlo budeme především používat na čištění města, pro vyvážení košů, na odvoz sekaček apod. Bude mnohem méně ničit povrch než traktor, který jsme na tuto práci používali doposud,“ podotkl Chrastina. Pořízení tohoto typu vozidla s alternativním pohonem je v souladu se šetrnou a trvale udržitelnou odpadovou politikou města Hustopeče, v jejímž rámci realizuje město i další projekty. -ves-

odebírejte přes RSS