Literární kavárnu navštívila nová nadějná spisovatelka

13. 11. 2019 · 2 minuty čtení · 10 fotografí · 1 video

Běžně tiché prostory místní knihovny v úterý proťal hlas nové nadějné spisovatelky Mirky Skočílkové, která v rámci literární kavárny, jež se snaží knihovna pořádat jednou za dva měsíce, přijela popovídat o své nové první knize s názvem Violka.

„Většinou to děláme tak, že si přečteme nějakou knížku, pokud nás spisovatel nebo spisovatelka osloví, pozveme je k nám. Velký úspěch má například pan František Nýdl nebo pan Ondruška, s těmito jmény za námi chodí přímo čtenáři,“ odtajňuje organizaci literárních kaváren knihovnice -. „Od této autorky jsme obě knihovnice četly tuto knížku a moc se nám líbila,“ dodává.

Zajímavým a diskutovaným faktem o autorce je, že na střední škole učí matematiku a zeměpis. Nejeden by čekal, že když se jedná o knihu, bude obsahovat spíše matematické vzorce. „Když se někdo dozvěděl, že jsme napsala knihu, první otázka byla, jestli to byla sbírka úloh,“ potvrzuje začínající spisovatelka.

Kniha pojednává o poměrně těžkých životních situacích. Přímo o autorčiny prožitky se však nejedná. „I když říkám, že nikdy nepíšu přímo o nikom, tak je to vždy samozřejmě něco, co člověk zažil, viděl, slyšel, takže to není vyloženě fikce,“ přibližuje tvorbu Skočílková. K vymyšlení hlavní dějové linky posloužila především jedna fotografie. „Byla to taková rozmazaná fotka malinkaté blondýnky ze školky,“ popisuje autorka.

Knihu se rozhodla vydat v momentě, kdy se vším, co napsala, byla stoprocentně spokojená. „Co mě oslovilo, to popravdě nevím, nějaké ošálení mysli tam muselo proběhnout,“ směje se literátka. Na internetu si našla, kde přijímají rukopisy a odeslala email. Dlouho se jí však nedostávalo žádné odpovědi a postupem času už na svůj odeslaný rukopis téměř zapomněla. Odpovědi se však dočkala po Vánocích, kdy už ani nedoufala. „Kupodivu to vyšlo, trvalo to dlouho, řekněme půl roku, ptali se mě, zda ještě stojím o to knihu vydat, že by to mohlo klapnout. A klaplo to,“ líčí příběh vydávání první knížky.

Po prvním díle se vybízí otázka, zda autorka chystá něco dalšího. Ty, kteří si Violku zamilovali, však spisovatelka zklame. Pokračování této knihy nechystá, sama prý seriálům neholduje. Měla by vyjít 1. dubna příštího roku. „Můžu prozradit, že to bude téma manželství, to spoustu lidí moc nezajímá, ale já říkám: začátek a konec – a to už se lidi chytají,“ prozrazuje.

Potenciálním novým a začínajícím spisovatelům radí učitelka matematiky a zároveň spisovatelka takto: „Určitě si musí být stoprocentně jistý tím, že to, co napsal, je to nejlepší a nebát se. Zkoušet to, pokud se někdo neozve napoprvé, zkusit to poslat dál a nepřestávat, dokud to nevyjde.“

 

-slam-

 

odebírejte přes RSS