Domov důchodců bude. Kraj vybral Hustopeče.

15. 1. 2020 · 3 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video
Téma Z města

Jihomoravský kraj se dlouhodobě potýká s nedostatkem zařízení pro seniory. V tomto roce se proto rozhodl investovat do výstavby domova důchodců a z několika vytipovaných míst vybral Hustopeče, které projekt tohoto typu mají v plánu už více než 10 let. Stavět se začne ještě letos a vedení města i poskytovatelé sociálních služeb na Hustopečsku jásají.  


Hustopeče se tím totiž dočkají téměř dvou set milionové investice z Jihomoravského kraje. "V břeclavském regionu nám tyto kapacity znatelně chybí. Výhodou projektu v Hustopečích je samozřejmě to, že byl ve správný čas na správném místě a nemalou měrou pomohla podpora paní starostky, které si velmi vážíme. Své místo by v tomto zařízení mělo najít asi 50 seniorů a bude koncipován částečně jako domov důchodců a částečně jako domov se zvláštním režimem," popsal projekt radní Jihomoravského kraje Milan Vojta, který Hustopeče často navštěvuje a situaci mapuje přímo na místě.

Od nového zařízení si kraj slibuje především zkrácení čekací doby při přijímání nových klientů. Jen v loňském roce totiž nebylo možné vyhovět více než pěti tisícům žadatelů. Na Hustopečsku pak podobné zařízení chybí úplně. "Celý mikroregion Hustopeče na tuto výstavbu čeká, protože nejbližší podobné zařízení je v Břeclavi a takový ten mezičlánek mezi naším Penzionem pro seniory a lůžky na ošetřovatelském oddělení nemocnice tu znatelně chybí," popisuje současný stav starostka Hana Potměšilová, která má na realizaci projektu lví podíl.

Její slova potvrzuje i vedoucí Penzionu pro seniory v Hustopečích Monika Trčková. "Náš penzion neposkytuje žádné pečovatelské služby, jsou to spíše nájemní byty, zatímco v domově pro seniory je zdravotní i sociální péče poskytována po celý den. Takže pokud senior není soběstačný a potřebuje nějakou takovou pomoc, tak penzion není vhodný a co vím, tak ta vhodná zařízení v okolí jsou většinou plná nebo špatně dostupná."

Svou adresu nový domov najde vedle současné polikliniky. Potřebné pozemky dostal kraj od Města Hustopeče darem s podmínkou, že výstavba domova začne nejpozději v roce 2020, což zástupci kraje slíbili dodržet. "Během letošního roku chceme najít dodavatele a zahájit stavbu, pravděpodobně koncem léta, a ta výstavba bude trvat asi rok a půl," představuje hrubý harmonogram projektu Vojta. První klienty by tak domov mohl přivítat už v roce 2022. 

Náklady na stavbu pokryje úvěr a pomoci má i dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí, o kterou kraj zažádal začátkem ledna. "Během jara budeme vědět, jestli jsme uspěli. Byli bychom rádi, kdyby nám ministerstvo pomohlo snížit ty náklady, nicméně už teď je jasné, že stavba se realizovat bude, protože je připravená, povolená a zbývá vlastně jen dodělat menší revizi celého projektu a začneme soutěžit dodavatele," dodává.

Obyvatelé Hustopečí plán vítají, přestože to pro mnohé z nich znamená komplikaci při parkování u polikliniky. Z větší poloviny parkoviště se totiž už koncem léta stane staveniště. "Tou dobou ale bude hotová výjezdová záchranná služba v areálu nemocnice, takže část aut se přesune do těch prostor. I tak to ovšem bude vyžadovat trpělivost, ale já věřím, že výsledek bude stát za to. Bojovali jsme o to dlouhá léta, Jihomoravský kraj s námi komunikuje, našel i peníze, takže věřím, že se vše podaří a výsledek bude ku prospěchu nejen hustopečským, ale celému Hustopečsku," neskrývá radost starostka. -nov-


odebírejte přes RSS