Žižkovská dvojčata podporovaných bytů jsou kompletně hotová

24. 9. 2020 · 2 minuty čtení · 10 fotografí · 1 video
Téma Z města
Bez tradiční pásky a s o dost menší pompou než u prvního sociálního domu se ve čtvrtek 24. září kolaudovala i budova druhá. Šest zbrusu nových bytů brzy přivítá rodiny v nouzi, zájem je obrovský.


Není to tak dávno, co jsme slavnostně otevírali první sociální dům v ulici Žižkova a už je hotový i ten druhý. Zatímco v prvním domě našli v jedenácti bezbariérových bytech svůj domov senioři a zdravotně znevýhodnění, dům číslo dva bude patřit především rodinám v nouzi. 

„Jedná se o třípodlažní budovu. V každém podlaží jsou dva byty, takže je tam celkem šest bytů, kdy tři z nich mají dispozici 2+KK a zbylé tři 1+KK. Vedení města rozhodlo, že primárně zde najdou ubytování rodiny s dětmi v bytové nouzi, nicméně poskytnutá dotace nám umožňuje i širší škálu cílových skupin,“ představila stavbu projektová manažerka Pavla Novotná.

Zájemci o byty se mohou hlásit na Sociálním odboru Městského úřadu Hustopeče. „Máme několik podmínek, které vychází z dotačního titulu. Zájemci nesmí vlastnit ani mít podíl na jakékoliv nemovitosti. Musí mít omezené příjmy ve vztahu k minimální a průměrné mzdě, ale zároveň musí být schopni plnit povinnosti, které vyplývají z nájemní smlouvy, to znamená včas a řádně platit nájemné i služby, které s tím souvisí,“ definovala potencionální uchazeče Novotná.

Na rozdíl od prvního domu pro seniory jsou nájmy bytů pro rodiny v bytové nouzi časově omezené. Další podmínkou dotačního titulu je pronájem bytů na dva roky s možností prodloužení o jeden rok.

Stavba vznikala 14 měsíců, začalo se v červnu 2019. „Čerpali jsme dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu z výzvy Sociální bydlení II. Náklady činily necelých 11 milionů korun, přičemž dotace pokryla 8,4 milionu a zbytek zaplatí město, kterému současně přijetím dotace vznikl závazek na dobu dvaceti let,“ popisuje financování Novotná.

O byty v obou podporovaných domech je velký zájem a poptávka vysoce převyšuje nabídku. Bohužel jsou podobné projekty ve městě zatím v nedohlednu. „Samozřejmě že šest nových bytů je jen jakási první vlaštovka. Bohužel ale Hustopeče nevlastní v tuto chvíli pozemky, které by byly pro podobné projekty vhodné, takže další podporované domy v plánu nejsou, přestože víme, že ta poptávka tu je,“ posteskla si při kolaudaci starostka Hana Potměšilová, která však neskrývala nadšení z dokončeného díla. -nov-odebírejte přes RSS