Menu Hledat

Očkovací centrum v Hustopečích je připraveno

4. 3. 2021 · 2 minuty čtení · 16 fotografí · 1 video
Téma Z města

Jihomoravský kraj hodlá do konce srpna naočkovat 70 procent obyvatel starších 15 let vakcínou proti nemoci Covid-19. Pomoci má osm velkokapacitních očkovacích center, které se již otevírají prvním zájemcům. V pondělí 8. března se poprvé otevře i to v Hustopečích.


Jen pár dní po oznámení hejtmana Jana Grolicha, že Hustopeče budou jedním z osmi míst velkokapacitních očkovacích center v kraji se ve Společenském domě na Herbenově ulici začalo s velkým stěhováním. Hlavní sál totiž doposud sloužil antigennímu testování, které se právě kvůli zřízení očkovacího centra přesunulo o patro níž, do prostor M-klubu. 

„Každý, kdo přijede ke společenskému domu uvidí dvě velké cedule. Jedna nasměruje zájemce o testy pod společenský dům a druhá povede zájemce o očkování k hlavnímu vchodu. Prostor je opáskovaný a rozdělený, takže se nikdo neztratí,“ vysvětluje organizaci dvou stanovišť starostka Hana Potměšilová.

Provoz očkovacího centra má v Hustopečích, na rozdíl od dalších měst, ve své režii mobilní očkovací tým z Nemocnice u sv. Anny v Brně. Očekává se, že v maximální kapacitě dokáže naočkovat až 700 osob za den. Vakcín má prý dostatek. 

„V tom zkušebním provozu první týden začneme očkovat asi 200 osob za den a postupně budeme navyšovat podle dostupnosti vakcín. Nemocnice u sv. Anny disponuje pouze vakcínou Comirnaty od Pfizeru a máme jí dostatek na to, abychom Hustopeče plně využili“ vysvětluje vedoucí lékař očkovacího týmu MUDr. Libor Urbánek, Ph.D.

Zájemci o očkování se mohou již nyní hlásit pomocí centrálního registru Ministerstva zdravotnictví. Ten je aktuálně otevřen pro seniory nad 70 a 80 let věku, zdravotníky a vybrané pedagogické pracovníky. „Každý, kdo už se do registru zapsal a chtěl by se nyní naočkovat v Hustopečích (přesný název Břeclav – Hustopeče, společenský dům, FNUSA), tak se musí registrovat znovu. Ta původní registrace se novým zápisem automaticky zruší. V dalším kroku bude zaslána SMS, kterou dokončíte rezervaci s přesným datem a hodinou očkování,“ navádí zájemce starostka Potměšilová.

Přečtěte si:

 

Samotný proces očkování a nezbytné dokumentace trvá asi 30 minut. Zahrnuje kontrolu rezervace, zdravotní prohlídku, seznámení se s informacemi o vakcíně, samotné očkování a následné vyčkání v čekárně. „Pokud po této době bude vše v pořádku, tak očkovaný odejde domů a po 21 dnech se dostaví na aplikaci druhé dávky. Termín mu bude přidělen,“ doplňuje MUDr. Urbánek.

Provoz očkovacích center je kromě vakcín a lékařů závislý i na dobrovolnících, kteří pomáhají s administrací a zázemím. Ti budou potřeba také v Hustopečích. „Město Hustopeče zřídilo zvláštní emailovou adresu dobrovolnici@hustopece.cz a moc prosíme všechny, kteří by mohli v horizontu následujících měsíců pomoci, aby se určitě ozvali. Předem všem moc děkujeme,“ vyzývá starostka Potměšilová.

S provozem očkovacího centra se prozatím počítá do konce srpna. -nov-

Foto: R. Novák, R. Skoumal, -nov-

odebírejte přes RSS
česky english deutsch