Menu Hledat

Spojená výstava vín návštěvníky nadchla

2. 5. 2022 · 3 minuty čtení · 22 fotografí · 1 video
Téma Víno

První letošní výstava vín v Hustopečích připravila milovníkům vína nezvyklý zážitek. V sobotu 30. dubna totiž spojily své síly přehlídka vín O Hustopečskou pečeť a Májová výstava Českého zahrádkářského svazu.


 „Od spojení obou výstav jsme si slibovali především vyšší návštěvnost, protože zájem o obě akce poslední roky spíše stagnoval. To byl prvotní impuls. Nicméně v průběhu příprav nám samotným přišlo velmi zajímavé, že spojením obou akcí se na jednom místě dají přechutnat vína profesionálních vinařů, jejichž vína prošla odborným hodnocením zkušených degustátorů, a vína amatérských vinařů, kdy se k hodnocení mohl připojit kterýkoliv vinař. Objevili jsme v tom naprosto nový potenciál,“ vysvětluje důvody spojení akcí předseda místní organizace Českého zahrádkářského svazu Radovan Tomeš.

V sále společenského domu se tak představilo přes 600 vzorků vín. „O Hustopečskou pečeť se mohla ucházet vína odrůd, které jsou typické pro Hustopečsko. Z červených vín jsou to Svatovavřinecké, Frankovka, André a Modrý Portugal. Z bílých odrůd, které jsou ještě zatříděny do jednotlivých kategorií podle obsahu zbytkového cukru, jsou to Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnských, Veltlínské zelené a Tramín. Vzorků se nám sešlo 204 a všechny byly hodnoceny velmi vysoko. Máme však radost, že mezi jedenáctkou vítězů v odrůdě se objevili i dva vinaři přímo z Hustopečí, a to Pavel Jurák a Karel Otáhal,“ chválila úroveň Hustopečské pečetě Karolína Hrnčíříková, produkční vinařských akcí z marketingu a kultury města Hustopeče. 

Chválou nešetřil ani místní svaz zahrádkářů, kterým se podařilo nashromáždit 405 vzorků vín. „V drtivé většině jsou to vzorky od malovinařů, kdy od každého vína bylo vyrobeno třeba jen pár desítek litrů, takže v podstatě není jiná možnost, jak je ochutnat, než na naší výstavě. Mezi vinaři letos nejvíce bodoval místní vinař Pavel Jurák, který měl nejen šampiona mezi červenými víny za Cabernet Sauvignon 2018, ale získal také cenu senátora Rostislava Koštiala za nejlepší kolekci vín. Naši specialitu, Cenu Hustopečské kvasinky vinné za nejlepší Frankovku si odnesl také místní vinař Jiří Kunc,“ prozradil hrdě Radovan Tomeš.

Spojená výstava byla velkým krokem do neznáma a předcházely jí náročné přípravy. „V první řadě jsme si přáli, aby se spojená výstava Hustopečské pečetě a Májového koštu stala takovou srdcovou záležitostí místních. Přece jenom se tu všichni známe, jsou to vína našich vinařů. Hlavním úkolem pro nás bylo připravit důstojné prostory, kde by se akce konala, proto jsme několik dnů vyklízeli a zdobili sál společenského domu i přilehlou restauraci, kde jsme chtěli vytvořit prostor pro občerstvení. Také samotná příprava a rozdělení vín byla náročná, protože jsme chtěli vína rozdělit tak, aby se návštěvníci neztráceli a ihned poznali, zda koštují vína z Májového koštu nebo z Pečetě. Všechno to byla velká výzva, která se nám, soudě podle návštěvnosti a spokojených návštěvníků, vyplatila,“ neskrývala radost z podařeného vinařského svátku Karolína Hrnčiříková.

Po celý den proudily společenským domem davy lidí, kteří si sami chtěli najít svého šampiona mezi víny. A komu víno nestačilo, mohl si dát i čepované pivo nebo teplý oběd či večeři. K příjemné atmosféře přispěla i cimbálová muzika Lália, se kterou si návštěvníci rádi zazpívali. Povedená akce tak tak má poslední neznámou – stane se ze spojení obou výstav nová tradice? „Já se tomu určitě bránit nebudu, protože spolupráce s městem byla perfektní, lidí přišlo dost a všechno je tu krásně připravená. Ale uvidíme, nezáleží to jen na mě,“ směje se Radovan Tomeš.

Co je jisté už dnes, je, že ti z vás, kteří spojenou výstavu promeškali, mohou některé vybraná vína ochutnat již za měsíc. „Za Marketing a kulturu můžu skoro jistě přislíbit, že vína Hustopečské pečetě, která nám z výstavy zbyla, budou připravena k ochutnání i na letošní nové letní akci, kterou je Sousedský piknik na Křížovém kopci. Ten je v plánu v sobotu 4. června. Opět to bude jedna z těch menších, místních akcí, kde si dáme dobré jídlo, dobré víno, připravíme program pro zabavení dětí, sejdeme se, popovídáme si a užijeme si příjemné odpoledne,“ pozvala vedoucí Marketingu a kultury města Hustopeče Jana Hrádková. -nov-

odebírejte přes RSS
česky english deutsch