Opravený Fiškin vyhlíží u rybníků vodu

10. 9. 2023 · 2 minuty čtení · 14 fotografí · 1 video
Téma Z města
Hustopečským rybníkům sice chybí voda, přesto se mohou pyšnit vlastním vodníkem. Dřevěná socha Fiškina hlídá hladinu od roku 2009 a zatímco z rybníků se voda ztratila, jemu samotnému začala ničit základy, proto se rybáři rozhodli jej opravit.  


Jak prozradil iniciátor oprav Miroslav Dohnálek, tajemník místní organizace rybářů, zásah už byl nutný. „Dřevo začalo vlhnout od pískovce, na kterém socha stála. Objevila se tam houba i mravenci, proto jsme se rozhodli sochu opravit, než bude pozdě. A protože máme velmi dobré zkušenosti s řezbářem Martinem Bořutou, oslovili jsme právě jeho, protože pan Zelinka je momentálně zdravotně indisponován.“ 

Aby se zachovala původní socha řezbáře Zelinky, byl vytvořen pouze nový podstavec. Zatímco samotný Fiškin je z lipového dřeva, k výrobě podstavce posloužil buk. „Přiznám se, že nerad zasahuji do práce někoho jiného, protože je to náročnější. Ale protože se s panem Zelinkou známe a obdivuji jeho práci, tak jsem na to kývl. Práce zabrala asi jeden den, druhý den jsme si nechali na pořádné ukotvení, abychom předešli poškození. A pokud se to bude pravidelně sytit olejem, tak to určitě vydrží,“ prozradil řezbář.

I sám podstavec se tak stal uměleckým dílem se symbolickými detaily. Kromě kapra je v něm na popud pana Dohnálka vyřezán hrneček, který skrývá pramen hustopečských rybníků. „Mě prostě mrzí, že tu ta voda není, tak jsem si vzal do hlavy, že Fiškin bude v tomto hrnečku hlídat pramen k rybníkům. A otevře ho až tehdy, až se začneme lépe chovat k přírodě,“ vysvětlil posmutnělý rybář.

Stejně jako Fiškin jsou po opravě i hráze hustopečských rybníků. Nezbývá proto doufat, že co nejdřív se zde objeví voda. „Hráze se opravily, ale voda tu stále není. Neustále přicházíme za Povodím Moravy s nápady, jak sem přivést vodu, ale zatím nic z toho prý není proveditelné. Posledním naším nápadem bylo přivádět sem vodu z čističky, ale to prý také nejde. Nedávno jsme objevili ještě jeden pramen, který stéká za hráz mimo rybník, tak se pokusíme ještě tento pramínek nasměrovat do nádrže, ale jinak už asi dochází nápady i síly. Asi budeme muset opravdu čekat, až se zveden hladina spodních vod,“ posteskl si Dohnálek. 

-nov-
Foto: -nov-, Miroslav Dohnálek

odebírejte přes RSS