Dokonalý klavírní zážitek v Hustopečích

21. 6. 2024 · 1 minuta čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Kultura
Evangelický kostel v Hustopečích se stal svědkem dokonalého hudebního vystoupení. V rámci festivalu Concentus Moraviae se divákům představil klavírní mistr Matouš Zukal. 


Přes svůj nízký věk sklízí Matouš úspěchy u nás i v zahraničí, kde absolvuje množství stáží a stipendií, je držitelem mnoha významných ocenění. Je považován za jednoho z nejzajímavějších představitelů mladé pianistické generace. Na klavír si poprvé zahrál v sedmi letech. „Můj táta vždycky říkal, že do každé rodiny patří klavír. Proto i k nám domů jeden koupil a čekal, kdo se toho chytí. A mě to vždycky lákalo, pohrával jsem si sním, pak mě táta přihlásil do ZUŠky, kde jsem se do toho nástroje opravdu zamiloval a vydrželo mi to dodnes,“ smál se sympatický pianista.

Do Hustopečí přivezl Zukal sonáty od Bedřicha Smetany, Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů a publikum místy ani nedýchalo a žaslo nad tím, s jakou lehkostí se klavíristovy prsty pohybovali po klaviatuře. „Hrozně mě na tom baví, že v každém díle si můžu najít to svoje pojetí, to, co nikdo jiný neobjevil. Má to samozřejmě své meze, aby dílo zůstalo zachované, ale dá se s tím pracovat,“ smál se hudebník. 

Budoucnost má Matouš Zukal teprve před sebou a posluchači v Hustopečích budou moci jednou prohlásit, že ho slyšeli hrát na vlastní uši. „Víte, mě to prostě baví, nemám k tomu co víc dodat. Proto se snažím na sobě stále pracovat, posouvat se, učit se. Sám nevím, kam mě cesty zavedou, ale třeba na takové krásné místo sem do Hustopečí na Concentus, je to krásné,“ zářil spokojený klavírista. -nov- 

odebírejte přes RSS