Advent ve znamení hudby

25. 12. 2018 · 2 minuty čtení · 9 fotografí · 1 video
Téma Kultura

V Hustopečích je advent neodmyslitelně spjat se sérií koncertů, které nabízí možnost naladit se na sváteční atmosféru, uniknout z předvánočního shonu a užít si hudební zážitek. 


První adventní neděli, v sobotu 2. prosince, se konaly koncerty hned dva. V 16 hodin naplnila evangelický kostel hudba v podání žáků, přátel i pedagogů Základní umělecké školy Hustopeče. „Program zahájí soubor zobcových fléten, to jsou naši nejmenší, a bude pokračovat houslemi, klarinetem nebo trumpetou. Závěr bude tradičně patřit dětskému sboru, ten má připravené koledy,“ prozradil plán Jaromír Benda, ředitel ZUŠ Hustopeče. Výtěžek z dobrovolného vstupného opět putoval na podporu potřebným. „Tentokrát jde do střediska Betlém v Kloboukách,“ dodal Benda. 

Druhý koncert se konal o dvě hodiny později v kostele sv. Václava. Zazpívat přijel soubor mládeže z Bořetic s názvem Deo Gratias (Díky Bohu). „Nejsme pouze pěvecký sbor, ale uskupení lidí, kteří jsou činní při farnosti v Bořeticích u sv. Anny. Zpěv je pouze jednou z náplní práce, kterou tam děláme,“ vysvětlila textařka Veronika Nováková. Soubor byl založený v roce 1990 a funguje téměř v nezměněné sestavě. Na kontě má již několik alb i vlastní zpěvník. Poslední nahrávka se jmenuje Krok do Vánoc. „Dnes zazpíváme naše vlastní písničky, vznikly v loňském roce jako adventní pásmo a rovnou jsme je natočili na album,“ uvedla Nováková. 

Druhou adventní neděli se smyčcovými tóny rozezněl opět evangelický kostel. Pánové z Husak Quartet jsou jenom tři, ale čtvrtého člena získávají na každém koncertě. „Stává se jím náš posluchač, který nejenom, že je na koncertě s námi, ale také ho v určitých číslech zapojíme,“ objasnil matoucí název houslista Radek Blahuš. Muzikanti se potkali na konzervatoři a spojila je touha hrát oblíbené skladby a posluchače bavit. V Hustopečích předvedli, že se různým hudebním žánrům nebrání. „Jdeme přes populární, filmové, pohádkové, vánoční a rockové melodie. Myslím, že se prolneme všemi různými spektry,“ doplnil Blahuš. 

Třetí adventní neděli se v Hustopečích hrála hudba z trochu jiného soudku. Návštěvníci v sále společenského domu si užívali pravou jihomoravskou dechovku. Boršičanka Antonína Koníčka předvedla dvě hudební pásma. „První část bude dechovková a pak zazní koledy a jiné vánoční písničky,“ shrnul kapelník Antonín Koníček. Kapela hraje už téměř dvacet let, na kontě má osm alb a procestovala řadu evropských zemí. Název neodkazuje k místu původu, ale k názvu polky Boršičanky. „Hrajeme ji na každém vystoupení buď na začátku, nebo na konci, je to taková naše hymna,“ prozradil Koníček. 

Tečku za hudebním adventem udělala Zuzana Stirská a členové vokálního souboru Fine Gospel Time. V kostele sv. Václava společně předvedli náročný a netradiční repertoár složený z odlehčených gospelů a spirituálů. "Nejsme tradiční religiozní soubor, jenom nás ty gospely hodně baví a máme je rádi," vysvětlila hlavní zpěvačka Zuzana Stirská. -ves-

odebírejte přes RSS