Adventní koncerty skončily u svátečního cimbálu

21. 12. 2021 · 3 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Kultura
Všechny čtyři adventní neděle se v Hustopečích nesly ve znamení kvalitní hudby a dechberoucích koncertů. Ta poslední, zlatá, patřila brněnské kapele Cimbal Classic v čele s Daliborem a Kateřinou Štruncovými. Posluchači v kině se tak mohli zaposlouchat do rytmických skladeb, kterým dominoval cimbál.


Koncert hudebního uskupení Cimbal Classic nalákal v podvečer zlaté neděle do místního kina hned několik desítek nadšených posluchačů. Cílem kapely bezpochyby bylo navodit vánoční atmosféru a naladit publikum na klidnou notu. „Protože šlo o vánoční koncert, tak jsme začali vánočními písněmi a koledami z našich dvou vánočně zaměřených alb – Vánoce v Rožnově a Betlém – a potom, protože si myslím, že ve všech našich písničkách je kousek Vánoc, jsme udělali takový průřez. Příští rok Cimbal Classic oslaví třicet let, takže máme z čeho vybírat, a tak jsme vybrali takové písně, které myslíme, že by mohly nějakým způsobem doplnit tu vánoční atmosféru a dát posluchačům pocit, že jsou na svátečním koncertě,“ odhalil repertoár koncertu kapelník Dalibor Štrunc.

Definovat hudební uskupení Cimbal Classic a zařadit jej do některé hudební oblasti je poměrně velký oříšek. Jejich tvorba přesahuje několik hudebních žánrů a sami umělci si se škatulkováním hlavu nelámou. „Ti, kteří se věnují tomu, že píšou o hudbě, nás zařazují na pomezí vážné hudby, folku, folkloru, world music… já jsem takhle nikdy nepřemýšlel. V momentě, kdy jsem začal psát písničky, mě nenapadlo, jakým směrem by se Cimbal Classic měl sunout nebo zda by měl vyhovět nějakým přáním, kam bychom měli zapadnout. Je pravda, že se pohybujeme v těchto sférách, ale zároveň jsme osobití a já bych to nerad nějak specifikoval, protože v tom ani nevidím smysl. Lidi, kteří nás poslouchají, si to stejně sami strčí do nějakého svého srdečního šuplíku, a tam se to zlomí, jestli je to víc folk, cimbálovka nebo klasické uskupení, ale já si myslím, že to není vůbec důležité,“ usmívá se kapelník.

Vánoční nálada v kinosále se dala krájet a prožitek z koncertu byl intenzivní na obou stranách. „Už jsem to tady dnes říkal lidem, dneska jsme hráli poslední adventní koncert, ale také ten nejhezčí. Od začátku jsme si to všichni užívali, opravdu, od prvního tónu až do posledního, nevím, jak ta chemie zafungovala, jestli je to tím krásným kinem, nebo tím, že jsme hráli v tomto roce naposled… Dokonce nám bylo líto, že už končíme, protože tato doba je pro muzikanty dlouhodobě taková nejistá, takže máme takové zvláštní zadostiučinění a velkou radost z toho, že si můžeme zahrát, že to vůbec funguje, ačkoliv těch lidí chodí míň, než jsme zvyklí, ale o to víc je tam srdíčko na dlani jak od nás, tak od nich,“ pochvaluje si s pokorou hudebník Štrunc.

Členové kapely si pro diváky kromě skvělých skladeb připravili také milé překvapení v podobě soutěže. Každý návštěvník při vstupu obdržel číslo, které mohlo být výherní. V průběhu koncertu se totiž losovalo hned o dvě alba kapely Cimbal Classic. Závěr koncertu přinesl všem velmi dobře známé vánoční koledy, kdy se ke zpěvu, na výzvu samotného kapelníka, mohli přidat i posluchači v sále.

Vystoupení v Hustopečích sice bylo pro Cimbal Classic posledním v tomto roce, dlouho si ale neoddychnou a rok 2022 bude pro toto uskupení opravdu nabitý. „Hned na Tři krále máme v Brně benefiční koncert, ale hlavně příští rok slavíme třicet let od založení, což je v životě kapely strašně dlouhá doba a já už se na to měsíc připravuji, chceme pro naše posluchače přichystat knížku vzpomínek a písniček, takový zpěvník, ale zároveň i se vzpomínkami, s fotkami, reflexemi našich kamarádů z muzikantské branže a zároveň chystáme takové ‚Best of‘ dvoj cédéčko. Chystáme také celou řadu koncertů, kterými podpoříme těch našich třicet let,“ plánuje natěšeně kapelník. 

Pokud jste tedy zatím neměli příležitost zavítat na koncert Cimbal Classic, v příštím roce nastane ten nejlepší okamžik! -slam-

odebírejte přes RSS