Aktuálně platná vládní nařízení

24. 4. 2020 · 2 minuty čtení
Téma Z města

 Aktuální pokyny a nařízení vlády:

 • Zákaz vycházení (platný od poloviny března) skončil k 23. dubnu. Lidé už tedy nemusejí nijak omezovat svůj pohyb.

 • Podle vládního nařízení mohou na veřejných místech lidé pobývat nejvýše ve skupinkách po deseti. Výjimku z omezení sdružování mají členové jedné domácnosti, účastníci pohřbů nebo lidé vykonávající své povolání či podnikatelskou činnost. Od ostatních je potřeba udržovat alespoň dvoumetrový odstup, pokud je to možné.

 • Mimo bydliště je nutné mít chráněný nos a ústa. Nemáte-li roušku nebo ústenku, poslouží i šátek či šála. Videonávod na výrobu roušky naleznete např. zde, jako materiál použijte 100% bavlnu. Nezapomeňte roušku denně vyprat na 90 nebo vyvařit (více zde).

  Ochranu nosu a úst lidé nemusejí používat na venkovních sportovištích, pokud jsou od jiné osoby odděleni fyzicky (plotem, zdí) nebo jsou vzdáleni alespoň 2 metry (typicky třeba při tenisu nebo golfu). Při běhání nebo jízdě na kole mít roušku nemusíte jen v případě, že se s jinými lidmi nemíjíte na menší než dvoumetrovou vzdálenost (pokud tedy běžíte po chodníku kolem druhého člověka a mezi vámi nejsou 2 metry, musíte mít roušku).

 • Obchody a provozovny se začínají postupně otevírat, od pondělí 27. dubna mohou být nově v provozu prodejny do 2 500 m2 prodejní plochy, ale také posilovny, fitness centra a tělocvičny (ovšem bez možnosti využívat šatny a sprchy), autoškoly či zoologické a botanické zahrady s výjimkou uzavřených pavilonů. Veřejnost zatím nesmí být přítomná v provozovnách stravovacích služeb. Další vlna uvolňování je v plánu na 11. května, celý harmonogram najdete zde.

 • V čase od 8 do 10 hodin je vstup do prodejen potravin a drogerie větších než 500 m2 povolen pouze osobám starším 65 let nebo držitelům průkazu ZTP/P nad 50 let. V menších obchodech tato restrikce neplatí, ale uvedené osoby by v nich měly být upřednostněny před jinými zákazníky.

 • Občané mohou od 24. 4. vycestovat z republiky, ministerstvo zahraničí ale doporučuje absolvovat jen nezbytné cesty. Po návratu budou muset lidi do karantény, nebo se prokázat negativním testem na COVID-19. Současně se uvolňují pravidla pro vstup cizinců do ČR. Pravidla pro překračování hranic vysvětluje Ministerstvo vnitra zde.

Harmonogram uvolňování podnikatelských a dalších činností a opatření ve školách a školských zařízeních je dostupný zde.

Všechna rozhodnutí vlády najdete na stránkách www.vlada.cz a koronavirus.mzcr.cz.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo manuál pro občany, kde jsou shrnuta jejich práva a povinnosti během nouzového stavu (aktuálně vyhlášeného do 30. dubna).

Doporučení pro občany

 • Vyhněte se kontaktům s lidmi, které nejsou nezbytné.
 • Ve skupině osob (např. ve frontě) dodržujte bezpečný odstup alespoň 2 metry.
 • Přednostně využívejte individuální dopravu. Automobily můžete nyní odstavit na modrých zónách i na městských parkovištích zdarma.
 • Dbejte zvýšené hygieny, zejména rukou. Umývejte si je mýdlem alespoň 30 vteřin, používejte dezinfekční gely.
 • Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty (např. mobilní telefon).
 • Při kýchání a kašlání používejte nejlépe jednorázové kapesníky, ústa si zakrývejte paží/rukávem, nikoliv rukou! (Kapénky se pak mohou přenést dál.)
 • Sledujte stránky Ministerstva zdravotnictví a relevantní média.

Zdroj: koronavirus.brno.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

odebírejte přes RSS