Amatérští vinaři poměří síly s profesionály

21. 4. 2022 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Víno

Přípravy na Hustopečskou pečeť a Májovou výstavu vín jsou v plném proudu. Ohodnoceno mají už i zahrádkáři, kterým se podařilo vybrat 405 soutěžních vzorků od vinařů z celého Hustopečska. A je na co se těšit!


Celkem 405 vzorků přihlásili vinaři z Hustopečí a okolí na Májovou výstavu vín, která se v letošním roce spojí s Hustopečskou pečetí a v sobotu 30. dubna nabídne milovníkům vína originální zážitek z degustace. Svaz zahrádkářů, který májovou výstavu pořádá, hodnotil přihlášené vzorky ve středu 20. dubna. „U těchto výstav a hodnocení je největší zvláštnost v tom, že bodovat nemusí jen profesionální degustátoři. Tak jako se mohou na výstavu přihlásit amatérští vinaři, mohou i hodnotit amatéři. Vidím v tom velké pozitivum, protože jsem procestoval kus světa a můžu říct, že je to rarita České republiky. Jinde ve světě mohou na jakýchkoliv výstavách hodnotit jen certifikovaní degustátoři,“ neskrývá radost z domácí výstavy koordinátor Jiří Kunc.

A tak se k hodnocení přihlášených vzorků mohl přidat prakticky kterýkoliv vinař či milovník vína. „Samozřejmě u každého stolu máme jednoho profesionála, který se vínem živý, abychom měli nějakého garanta hodnocení, ale jinak tu jsou nadšenci. Bodujeme stobodovou stupnicí, kterou se boduje i Hustopečská pečeť, tak jsme zvědaví, jak to dopadne,“ usmíval se Kunc.

Přihlášená vína nezklamala. Z 270 bílých vín kralovalo Veltlínské zelené. Mezi červenými byla nejzastoupenější Frankovka. „Není to náhoda, protože specialitou naší výstavy je zvláštní ocenění Kvasinky vinné, kterou předáváme právě nejlepší Frankovce a nejlepšímu Veltlínu. Ale z těch novějších odrůd letos máme hodně zastoupenou i Pálavu,“ vysvětluje Kunc. 

Čím je Májová výstava unikátní je fakt, že svá vína na ni přihlašují malovinaři, kteří se k velkým výstavám často nedostanou, přestože mají jejich vína kvalitu srovnatelnou s profesionály. „Mám radost, že tu máme především amatérské vinaře, protože jejich vína jinde na výstavách prostě neochutnáte. Oni nedělají ta vína v dostatečném množství, aby splnily limity velkých výstav a nemají ani žádné řekněme legislativní ošetření výroby vína, ale ta kvalita je srovnatelná a někdy dokonce i vyšší. A právě proto, že je těch vín tak málo, tak stojí za to je ochutnat a srovnávat,“ pokouší se nalákat Kunc na slavnostní výstavu.

Od spojení Májové výstavy s Hustopečskou pečetí si svaz zahrádkářů slibuje především vyšší návštěvnost. „Návštěvnost podobných akcí je špatná, protože výstav a různých jiných vinařských akcí je přehršel. Osobně vidíme jako největší přínos spojení těchto akcí právě tu možnost srovnat vína profesionálů, kteří se ucházejí o Hustopečskou pečeť, a vína amatérů, sedláků, kteří se drží starých postupů, dělají víno v řádu pár desítek litrů, často ani nemají etikety, ale víno milují a dělají to srdcem. A tím, že ty vína budete mít v jeden okamžik na jednom místě, tak se nabízí opravdu velký prostor srovnávání a učení se. Pro milovníky vína to bude opravdu skvělý zážitek a moc se těším,“ pozval návštěvníky Kunc. -nov-

odebírejte přes RSS