Antonín Vojtek oslavil jubileum i v Hustopečích

29. 2. 2024 · 1 minuta čtení · 10 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Jak jste se již mohli dozvědět v jedné z našich lednových reportáží, malíř jižní Moravy, pan Antonín Vojtek, oslavil začátkem roku významné životní jubileum. Své devadesátiny přijel oslavit i do Hustopečí, kde dlouhé roky žil a tvořil. 


Vřelý vztah k Hustopečím z oblíbeného výtvarníka s nenapodobitelným stylem doslova čišel a během odpoledne v městské knihovně několikrát zavzpomínal na léta strávená tady. „Já jsem tady studoval gymnázium, učil jsem tu, byl jsem tu dělníkem. Strávil jsem tu 20 let, to nesmažete. Chodíval jsem kolem Štinkavky, což málokdo pamatuje, že centrem města tekl potok. Stával jsem u zdi původního gotického kostela, Hustopeče jsou mým druhým domovem,“ vyznal Vojtek.    

Pozvánku na besedu přijala spousta známých, kteří vzpomínali spolu s ním a mohli jen tiše závidět, s jakou energií za nimi přijel. A přivezl s sebou ukázat své zatím poslední obrazy, i když už teď má rozpracované další. „Moje dcera mi pomohla vybrat obrazy, které tady představíme. Jsou to opravdu jedny ze zatím posledních a ona si hned všimla, že jsou jiné. Trošku jsem pozměnil techniku a použil zářivější barvy, takže se vymykají. To víte, já už lisuju to poslední ledové víno života,“ smál se malíř.    

Do konce letošního roku má Antonín Vojtek kalendář nabitý událostmi, na které pozval i Hustopečské. „Budeme mít výstavu v červnu v Blažovicích u Brna, tam se hodně těším, protože je to výstava pod širým nebem. Tři měsíce budeme vystavovat v Prostějově a hlavně 16. května v Břeclavi v muzeu u Vodojemu tak nějak společně oslavíme ty moje kulatiny, přijeďte,“ těší se Vojtek. -nov-

odebírejte přes RSS