Benefiční koncert podpořil tornádem zasažené obce

16. 11. 2021 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Už to bude půl roku, co se nedaleko Hustopečí prohnalo ničivé tornádo. A stále jsou potřeba šikovné ruce i finance na obnovu všeho, co bylo zdevastováno. V Hustopečích jsme proto v sobotu 13. listopadu rádi přivítali soubor Codex Temporis z Příbrami, jejichž benefiční koncert podpořil rodiny ze zasažených obcí.


Svatý Martin nebyl v sobotu 13. listopadu jediným vzácným hostem v Hustopečích. Až z daleké Příbrami k nám našel cestu i chrámový soubor Codex Temporis. „My jsme do Hustopečí přijeli vlastně také za vínem, protože jeden náš zpěvák tu má známého vinaře. Nicméně když už jsme přijeli na Moravu, tak jsme prostě spojili příjemné s užitečným a nabídli jsme tady náš koncert,“ vysvětluje dalekou cestu sbormistr Lukáš Marek.

Dvacetičlenný soubor se představil v kostele sv. Václava s hudebním vystoupením, jehož výtěžek byl určen rodinám z obcí postižených tornádem. A byl to jejich v pořadí již třetí koncert s tímto účelem. „My jsme v podstatě okamžitě v tom červnu udělali koncert u nás v Příbrami a pak ještě v blízké obci. Ta událost nás zasáhla a proto jsme se nechali inspirovat dalšími soubory začali jsme výtěžky z našich koncertů posílat sem k vám na Moravu, přímo tedy do zasažených obcí,“ neskrývá dojetí sbormistr.

Kromě beneficí a koncertů se soubor věnuje doprovodu bohoslužeb při kostele sv. Jakuba Staršího v Příbrami, což značně ovlivňuje repertoár. Během odpoledne zazněly skladby od renesance po současnost a přestože je těleso převážně acapellové, rozezněly se kostelem i varhany. Oživení hudebními nástroji se soubor nebrání. „V Příbrami spolupracujeme ještě s jedním souborem, který hraje na staré lidové nástroje a zpívají lidovou hudbu i starou duchovní muziku. Rádi se k nim občas přidáme a rozšiřujeme si tak vlastní repertoár,“ směje se Marek.

Kdo koncert nestihl a chtěl by přispět obětem tornáda, má možnost posílat dary na transparentní účet města Hustopeče, ze kterého se rozdaly již 4 miliony korun. -nov- 

odebírejte přes RSS