Beseda s ženou, která přežila gulag

22. 2. 2017 · 2 minuty čtení · 1 video

Věra Sosnarová, jedna z našich posledních pamětnic sovětských lágrů, přijela v úterý 21.2. do Hustopečí podělit se o své zážitky z těchto stále ještě tajemstvím obestřených pracovních táborů. Jak sama říká, „musíme vědět, co se tam dělo, aby se to už neopakovalo.“ 


V době komunistického režimu nesměla o svém příběhu s nikým mluvit a byla donucena podepsat slib mlčenlivosti. Dnes vám z vyprávění této drobné paní ztuhne krev v žilách. „Moje maminka v gulagu zešílela a jednou v noci vzala sekeru a rozběhla se s ní proti bachařům. Ti ji zastřelili. Ráno jsme ji našli v kaluži krve a nemohli jsme ji ani pohřbít, protože všude byl led a sníh. Až na jaře, když sníh roztál a objevil se pytel s jejím tělem, jsme ji mohli pochovat,“ vzpomíná Sosnarová na noc, kdy přišla o svou matku. 

Hrůzné zážitky Věry Sosnarové jsou sepsané v knize Krvavé jahody, kterou spolu se svým vydavatelem představila i v Hustopečích. „Knihu jsem poprvé četl před několika lety, kdy ji vydala Mladá fronta. Uchvátila mne natolik, že jsem se rozhodl navštívit paní Sosnarovou a po zjištění, že kniha už není nikde k dostání, jsem se rozhodl znovu ji vydat ve svém nakladatelství. Paní Sosnarová souhlasila a společně jsme začali vyjíždět i na přednášky, o které je obrovský zájem,“ popisuje vydavatel Jiří Brauner cestu ke spolupráci s Věrou Sosnarovou. 

Dlouhých 19 let, které paní Věra strávila v jednom ze sibiřských gulagů se svojí sestrou, byly plné velmi silných zážitků, které převypravuje posluchačům z celé republiky, obzvláště pak na školách. „Pro paní Sosnarovou je to velmi těžké, protože ty vzpomínky se jí vracejí, nemůže spát, pláče při přednáškách. Ale chce to dělat a chce vyprávět, protože říká, že lidé a především mladí lidé musí vědět, co se tu dělo, aby byli hrdí na svoji zemi a nenechali si ji nikým vzít,“ osvětluje zdravotní stav šestaosmdesátileté Sosnarové Jiří Brauner. 

I přes děsivé zážitky si Věra Sosnarová zachovala osobitý smysl pro humor a lásku k rodné vlasti. „Nemyslete si, že jsem byla anděl, i já jsem uměla být mrchavá“, odlehčuje situaci Sosnarová. -nov-

odebírejte přes RSS