Budoucí prvňáčci přišli k zápisu

10. 4. 2019 · 2 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video
Téma Z města

V průběhu měsíce dubna se na základních školách v celé republice konají zápisy prvňáčků pro školní rok 2019/2020. Obě hustopečské základní školy pro tento velký den zvolily úterý 9. dubna.


Letos se na obě školy přihlásil téměř stejný počet dětí. „K dnešnímu dni jsem přijala 53 přihlášek, vyřizují se nějaké odklady, takže reálně přijatých dětí bude kolem 40. Z toho důvodu budeme v září otvírat dvě třídy po dvaceti dětech,“ prozradila ředitelka základní školy na Nádražní ulici Ivana Matějíčková. V základní škole na Komenského ulici obdrželi 54 přihlášek a počítají s asi deseti odklady. „Vypadá to, že bychom mohli otevřít dvě první třídy zhruba po těch dvaceti dětech,“ uvedla zástupkyně pro první stupeň Iva Kahounová.

Na základní školu Nádražní mohli předškoláci přijít mezi 15. a 18. hodinou. Hned u vstupu každého vítaly starší žáci školy, dali mu jmenovku se jménem a poradili, kde najde paní učitelku, která se mu bude věnovat. Již poněkolikáté tu své budoucí prvňáčky zkoušeli individuální formou, což umožňuje hlubší seznámení s dětmi. „Jednomu dítěti se věnuje jedna paní učitelka, v asi čtvrthodinovém motivačním pohovoru prověřuje základní předškolní dovednosti, jako je poznávání tvarů, barev a podobně. Máme zkušenost, že obzvlášť z hustopečských školek jsou děti velmi dobře připravené, takže nikdy není s ničím problém,“ přiblížila Matějíčková. Pro děti i jejich doprovod bylo v prostorách školní družiny připraveno malé občerstvení, mohly tu sdílet své dojmy a pohrát si v prostředí, kde budou po prázdninách pobývat.

I na druhé škole zvolili osvědčený způsob zápisu. Děti se podle rozpisu u vstupu rozešly do tříd. Od 16 hodin se souběžně v několika učebnách věnovaly zhruba sedmičlenným skupinkám předškoláků vždy dvě paní učitelky. Učebny ale rozhodně nebyly poloprázdné, židličky vzadu zaplnili rodiče, prarodiče i sourozenci hlavních aktérů, drželi jim palce a tiše je podporovali. Bylo znát, že si předškoláci uvědomují důležitost svého životního kroku, na který se ve školkách mnoho měsíců intenzivně připravovali. Díky vlídnosti zkušených učitelek i spolupráci kolektivu se jejich ostych a nervozita brzy rozptýlily a všechny úkoly úspěšně zvládli. Děti předvedly i své recitační a pěvecké dovednosti, vedle klasických říkanek a básniček o jaru zazněla i oblíbená vánoční koleda.

Paní učitelky nakonec maminkám radily, co je třeba ještě děti doučit, jaké nakoupit školní pomůcky, aktovku nebo pouzdro. Za necelých pět měsíců děti do školy přijdou znovu i se svými aktovkami. Přejeme všem budoucím prvňáčkům, aby se jim ve škole, kterou si vybraly, líbilo!

-kam-

 

odebírejte přes RSS