Burčákové slavnosti roku 2022 jsou za námi. Náměstím prošlo téměř 16 000 lidí.

3. 10. 2022 · 4 minuty čtení · 107 fotografí
Téma Kultura

Burčákový svátek roku 2022 je zdárně za námi. Od loňských ročníků se v podstatě příliš nelišil, přesto byl v mnohém nezapomenutelný a přinesl spoustu krásných zážitků. 

Pro místní nejkrásnější část slavností začala už ve čtvrtek 29. září, kdy si velké pódium na Dukelském náměstí přivlastnily místní školy a školky. A bylo to velmi příjemné odpoledne, které korunovalo společné vystoupení žen z Tančírny na stará kolena a tanečníků z Move Around. Společná sestava roztančila i část diváků, kteří se tak příjemně navnadili na večerní koncert kapely Na2Fáze.

Burčákový pátek zahájili hustopečští ochotníci divadelního souboru Fooor. Jejich komické scénky z pera hustopečské spisovatelky Markéty Harasimové svolali na Dukelské náměstí návštěvníky z okolních uliček, aby společně přivítali Horenskou radu. Pozornému divákovi neušlo, že došlo k obměně na postu perkmistra, kterého pro letošní rok nahradil vedoucí podzemního vojska Zdeněk Tupý. Adam Vágner, toho jména třetí, již byl značně unaven množstvím zkonzumovaného burčáku a odešel na zasloužený odpočinek. Slibuji ovšem, že roli perkmistra Adama Vágnera, toho jména čtvrtého, budu zastávat řádně a svědomitě, a pokusím se vypít stejné množství moku jako můj předchůdce,“ dušoval se nový Adam Vágner. Horenská rada přitakávala prohlášeními, že zdvojené funkce nejsou žádným problémem. Následně vyšla kontrolovat stav letošních mázhausů a především kvalitu nabízeného burčáku. Nutno podotknout, že všech 16 otevřených mázhauzů prošlo přísnou kontrolou, čímž nic nebránilo tomu, aby se burčákový program mohl naplno rozjet.

Páteční koncerty opět zaplnily Dukelské náměstí do posledního místa. Na pódiu to rozjela Ewa Farna se svou kapelou. Perfektně jsem si to užila. Přiznám se, že jsem se do Hustopečí velmi těšila, protože jsem tu nedávno byla na tajňačku se svými dětmi a prošli jsme si nejen to náměstí, ale i dopravní hřiště na Lipovce. A vaše město jsem si zamilovala. Proto mě zajímalo, jak se náměstí promění ve velkou stage. A povedlo se vám to skvěle. Navíc jsme dostali napít výborného burčáku, který prostě miluju, takže to bylo všechno úžasný a všem děkuji za vlídné přijetí, řekla při rozhovoru pro Hustopečskou televizi.

Souběžně s Ewou Farnou hrála před společenským domem v Herbenově ulici i hustopečská kapela Větry z jihu, která si k sobě stáhla i diváky z Dukelského náměstí a v příjemné atmosféře se tu zpívalo až do brzkých ranních hodin.

Burčáková sobota začala lehce zataženou oblohou. Dukelské náměstí se jen pomalu plnilo prvními návštěvníky, kteří ještě dospávali náročný páteční večer. Do ulic se rozléhala historická hudba i vůně první ranní kávy a sladkých pochutin. Ti odvážnější si hned po ránu nechali nalít burčáku a prohlíželi zboží v řemeslném jarmarku. Větší davy se k pódiu začaly scházet až při zasedání Burčákové unie, během kterého se unie rozrostla o město Tachov. Řady rytířů burčákového řádu se rozrostly o kameníka Tomáše Wecha a výtvarnici Jarmilu Milotovou, kteří tímto čestným titulem byli odměněni za návrh a realizaci památníku Kvasinky vinné na nádvoří domu U Synků. Burčeliho cenu za mír, agronomii a sport si odnesl odstupující pekrmistr Zdeněk Sedláček a Misijní stanicí roku 2022 byla jmenována slovenská Habovka.

Krátce po poledni obsadily pódium děti z mateřských školek a folklórní soubory, které připravovaly návštěvníky na slavnostní příchod historického průvodu, do kterého se oproti loňským rokům zařadilo nebývalé množství dětí a mládeže.

Odpoledne překvapil návštěvníky lehký déšť, který zkomplikoval především soutěž ve válení beček. Účastníci tradičního klání se ovšem nevzdali a nečekanou překážku pojali jako výzvu. Stejným způsobem reagovali i posluchači koncertu Blue Cimbal, kteří neopustili svá místa a pod pláštěnkou poslouchali příjemné melodie.

Anička Slováčková již se svou kapelou zpívala bez deště. Stejně jako závěrečná hvězda letošních slavností, slovenská legenda Tublatanka. Strašně jsme se sem těšili a ani déšť by nás nezastavil, ale je fajn, že se počasí umoudřilo. Letos slavíme 40. výročí od svého vzniku a koncert v Hustopečích je jednou z řady počinů, kterými si připomínáme svou historii. Mám velkou radost, že je tu tolik lidí, že je tu skvělá atmosféra, děkujeme, zhodnotil vystoupení frontman Martin Ďurinda.

Jak hodnotíme letošní slavnosti z pohledu pořadatele? Byly poklidné, milé, v mnohém přinesly nové výzvy, obzvláště co se týká zázemí pro hudební hosty. Vážíme si všech, kteří nám byli ochotní pomoci, a že jich nebylo málo. Ukázalo se, že stále platí, že Burčákové slavnosti v Hustopečích jsou především slavnostmi hustopečských - od pořadatelů, přes vystupující až po návštěvníky, kterých celkem prošlo přes Dukelské náměstí za celý víkend 16 000. Doufáme, že jste si slavnosti všichni užili.

MaKové panenky 
Foto: Richard Skoumal

odebírejte přes RSS