Celé léto zvali vinaři do svých sklepů

27. 8. 2018 · 1 minuta čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Víno

Letní otevřené sklepy. Prázdninový festival vyhledávaný milovníky vína zval, od soboty 23. června do neděle 2. září, k návštěvě minimálně dvou hustopečských sklepů. Místní i turisté tak měli příležitost ochutnat vína z různých viničních tratí a strávit nejeden příjemný večer nad sklenkou vína. Velmi pozitivně festival hodnotí i samotní vinaři. „Jsme spokojení, lidé o akcí ví, protože funguju už nějakých deset let, a na víno rádi chodí,“ pochvalovala si Libuše Vrbová z vinařství U Vrbů. „Zvlášť letos v létě bylo příjemné a pěkné počasí,“ pokračoval Jiří Kunc z vinařství U Kunců.


Do festivalu se zapojilo 18 hustopečských sklípků z obou vinařských ulic – Vinařské a Na Hradbách. Svou cestu do nich si našlo mnoho turistů z Čech i zahraničí a posezení ve sklepě nebo na zahrádce si užívali i místní. „Hustopečští chodí hodnotit, testovat a poznávat. Takže potom slyším, jak si vykládají, co a kde se jim líbilo. Jsem vždy rád, když někdo dojde, je jedno jestli dojde pět nebo třicet lidí, důležité je, aby byli spokojení a aby to byla příjemná návštěva,“ řekl Kunc.
Víno má mnoho podob. Ve vinotékách se více prodávají vína s vyšším zbytkovým cukrem, tedy sladká nebo polosladká. Vinaři ale nabízeli mnohem větší variabilitu chutí. „Hlavně v poslední době si návštěvníci nechají poradit. Když jim povykládám, jak to v Hustopečích chodí a kterým odrůdám se tady daří, tak si rádi odnesou Veltlínské zelené, přestože je suché,“ uvedla Vrbová. Stejnou zkušenost má i Kunc: „Jsem příjemně překvapen, protože my neděláme příliš komerčně zajímavá vína, ale vína suchá. Proto jsem rád, když lidem chutnají. Nakonec si mnohdy koupí i tu nejsušší víno, které ve sklepě máme.“
Letní otevřené sklepy za pár dní končí, ale příští rok si léto se sklenkou vína v ruce můžete opět užít.

-ves-

odebírejte přes RSS