Cestovatel Tomšíček vyprávěl o svém návratu do Afriky

6. 4. 2018 · 1 minuta čtení · 1 fotografie · 1 video

Dobrodruh a cestovatel Jan Tomšíček navštívil Městskou knihovnu Hustopeče už podruhé. Během první přednášky vyprávěl o své cestě na kole do Vladivostoku na zmrzlinu. Ve čtvrtek 5. dubna byla jeho tématem opět cykloturistika. „Cestovat jsem začal v sedmi letech a postupně jsem rozšiřoval svůj okruh. Ve čtrnácti letech jsem si už zajel na výlet do Brna, asi 220 km tam i zpět. Můj první zahraniční výjezd směřoval do Bulharska a Rumunska. Za 20 dní jsem tehdy ujel 4 000 km, cca 200 denně. Tehdy jsem měl skvělou formu,“ vzpomínal Tomšíček. Poté projel Skandinávii a další evropské země.


Osudové seznámení s mořeplavcem Rudolfem Krautschneiderem zavedlo Tomšíčka do Jihoafrické republiky. Společně cestovali na Polárce – 14 metrové plachetnici, která měla namířeno kolem světa. „Kvůli ponorkové nemoci jsem vystoupil v Kapském městě. Afrika je pro mě dodnes největší zážitek. Vždy když mám depky, tak mi vzpomínky zvednou náladu. Afričani, přestože jsou mnohonásobně chudší než my, jsou na tom psychicky mnohem lépe,“ uvedl cestovatel.
V Jihoafrické republice strávil Tomšíček prací a cestováním dva roky. Poté se rozhodl vrátit na kole zpět do České republiky. Cesta trvala téměř půl roku a cyklista na jízdním kole Favorit našlapal 13 600 km. Dvacetileté výročí této cesty oslavil cestovatel opět v Jihoafrické republice: „Oslovil mě jeden mladík, který četl moje knihy, jestli bych ho na cestě Afrikou nedoprovázel. Odpověděl jsem mu, že ho doprovodím pouze kus cesty. A o tom jsem přijel do Hustopečí vyprávět." Tomšíček nyní bydlí v Jaroměřicích u Jevíčka a do Hustopečí dojel jak jinak než na kole: „Vždyť je to kousek, slabých 90 km. To je legrace,“ řekl s úsměvem.
Cestovatel má před sebou novou výzvu: rád by dojel do poutního místa Santiago de Compostela ve Španělsku, proto nyní opět pravidelně trénuje.

-ves-

26490

 

odebírejte přes RSS