Cestu do sklepů zpříjemnila cimbálka

25. 7. 2022 · 2 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Víno

Otevřené sklepy jsou jedny z nejoblíbenějších akcí na jižní Moravě. Možnost ochutnat vína ze všech vinařství v jedné obci často bývá velkým lákadlem pro turisty z blízkého i vzdálenějšího okolí. O žíznivá hrdla návštěvníků Hustopečí pečují místní vinaři od května až do září, a to každý den, kdy se s úderem šesté hodiny večerní otevřou alespoň dvoje sklepní dveře na některé ze známých hustopečských vinařských uliček – Vinařská a Na Hradbách.


Vinaři však pociťují po dvou letech v návštěvnosti útlum. Ten odůvodňují především možností vyjet po dlouhé době na dovolenou do zahraničí. „Zatím jsme měli myslím čtyři služby, ze začátku prázdnin lidi chodili hodně, ale teď se mi zdá, že to trošku skomírá, doufáme, že dnešním dnem se to rozjede a zase to bude lepší a lepší,“ přeje si vinař Pavel Jurák. Názorově se shoduje i s Libuší Vrbovou: „Letošní sezona je o trošku slabší oproti předešlým dvěma létům, ale lidi jsou, víno se pije pořád, takže je to fajn.“

V pátek 22. července to však Na Hradbách žilo. K příjemnému letnímu podvečeru s vínem se totiž přidala i muzika. „Dnes jsme pozvali cimbálovou muziku Kapric z Milotic, doufám, že to bude každý rok taková tradiční jedna služba o prázdninách, pozvat cimbálku a ty lidi trošku navnadit, aby se bavili, aby se jim líbilo a aby zpívali,“ přeje si Jurák.

Vysoké letní teploty si žádají pořádné osvěžení. I na to jsou vinaři připravení a servírují návštěvníkům taková vína, která žízeň uhasí. „Vzhledem k tomu, že teď jsou šílený vedra, pijí se hlavně suchá bílá vína, takové tam máme třeba veltlínské zelené, nebo růžové frizzante,“ zamýšlí se vinař Jurák. Přesně taková, suchá a svěží vína, mají vychlazená a přichystaná také U Vrbů. Návštěvníky ale nelákají pouze na víno. „My jsme se letos na léto připravili tak, že se snažíme našim hostům nabídnout co nejvíce zážitků, takže každý pátek pořádáme hudební večer, kdy k nám přijde nám někdo zahrát. Každou sobotu máme řízenou degustaci ve vinařství a ve sklepě máme také nová vína, takže stojí za to přijít a ochutnat,“ zve vinařka Vrbová.

Ačkoliv letní sezona není tolik úspěšná, jako dříve, vinaři věří, že se milovníci vína do Hustopečí nahrnou na tradiční Zarážení hory, které proběhne 27. srpna a započne tím nejvýznamnější vinařské období v roce. „Letošní program Zarážení hory bude trochu větší a rozšířený, budou zpívat Darebné ženy, Krajcárek… oproti předešlým ročníkům si myslím, že to bude výrazně zajímavější,“ těší se Pavel Košulič.

A protože horké letní dny z vinohradů odhání plísně a jiné nemoci, které vznikají vlhkem, vypadá to, že se můžeme těšit na bohatou sklizeň. „Já myslím, že to vypadá dobře, je to tak o čtrnáct dnů napřed oproti minulým rokům, zatím tam žádné velké choroby nevidím. Pokud se nějak výrazně nepokazí počasí, nebo nedej Bože nedojde nějaká kalamita, mohl by to být dobrý ročník,“ hodnotí letošní úrodu Košulič. -slam-

odebírejte přes RSS