Chasa reprezentovala Hustopeče na Slatinském jarmorku

17. 6. 2014 · 1 minuta čtení · 4 fotografie
Hustopečská chasa a cimbálová muzika Eliška letos třikrát vyrazí na Slovensko, poprvé se tak stalo v pátek 13. června.
V podvečerních hodinách vyrazili z Hustopečí a Velkých Němčic tanečníci, muzika a maminky, kteří byli na sobotním Slatinském jarmoku ve Zvolenské Slatině jedinými krojovanými zástupci České republiky. Taneční kroužek chasy čekalo dvojí vystoupení, maminky naopak smažení belešů a podávání játrové pomazánky. Čtvrtý ročník akce totiž snoubil folklorní zážitky a tradiční gastronomii.
„K účasti na akci jsme byli osloveni při naší druhé loňské návštěvě partnerské obce Habovka, kdy si jedna z organizátorek velkolepě pojatého jarmarku moc přála, aby poprvé vylákali i někoho z Moravy. Vyměnili jsme si kontakty a takřka bezprostředně poté krojované ze Zvolenské Slatiny pozvali na náš lednový krojový ples. Tehdy dojeli v zaplněném zájezdovém autobuse a stali se ozdobou večera. Nyní jim jejich účast oplácíme, jak je tomu zvykem“, líčí Pavel Košulič.
Chasa po slavnostním zahájení měla od sobotní desáté dopolední do čtvrté odpolední hodiny na jarmarku svůj stánek, kde maminky našich členů podávaly smažené beleše s domácí marmeládou a chleba namazaný játrovou paštikou. O zábavu se zároveň starala již naše stálá doprovodná muzika. Po ukončení jarmarku chasa vystoupila v rámci galaprogramu a po nedělní ekumenické bohoslužbě proběhlo rozloučení se soubory ze Slovenska a Maďarska a návrat do Hustopečí.
(Text: Jan Blažek, Foto: archiv Hustopečské chasy) 
 
odebírejte přes RSS