Chirurgové se už popatnácté setkali v Hustopečích

30. 4. 2019 · 2 minuty čtení · 4 fotografie

Na šedesát chirurgů z celé republiky se od pátku 26. do soboty 27. dubna účastnilo XV. Hustopečských dnů ambulantní chirurgie. „Před lety jsme se rozhodli, že v rámci celoživotního vzdělávání nebudeme jezdit pouze do Prahy, ale že tady u nás založíme taky kongres, který bude pro širokou chirurgickou veřejnost. Přednášející i posluchači sem jezdí rádi. Opět uvítáme i věhlasné osobnosti oboru, pana profesor Beneše, pan profesor Pirk přijede už popáté. Každým rokem už od začátku je tady paní primářka Alena Schmoranzová z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou, kde velice úspěšně operovali například tenistku Petru Kvitovou po vážném poranění levé ruky,“ uvedl Petr Jurák za pořádající Chirurgickou ambulanci Domu zdraví. 

Setkání je primárně zaměřeno na ambulantní chirurgii, ale přednáší odborníci z rozličných chirurgických oborů. „Nejsme jenom plastičtí chirurgové nebo ambulantní chirurgové, jsme především chirurgové, cokoli se tady přednese nám může pomoci v péči o naše pacienty,“ prozradila Schmoranzová.
Michal Mašek, přednosta Kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno přednášel o různých způsobech léčby zlomenin předloktí, což je typická zlomenina žen po přechodu. Vysvětlil i praktické dopady svých přednášek: „Lékaři v této oblasti spolupracují s naším pracovištěm, snažíme se tu kolegům poradit, jak nejlépe postupovat, aby byl pacient co nejefektivněji léčen. Některé případy se dají léčit ambulantně zde, a některé je třeba odeslat na posouzení k nám, jestli se věc nemá řešit operací.“
„Samostatná pracoviště ambulantní chirurgie nesou velkou odpovědnost, jsme proto rádi, že na tomto setkání můžeme sdílet své bolesti i radosti, zeptat se, poradit, porovnat své postupy a výsledky léčby,“ přiblížil Ivan Štefánek z Časlavi. Lékaři si své zkušenosti z praxe vyměňovali i neformálně, v družné atmosféře v přestávkách mezi šesti bloky přednášek. Probírali například výhody a nevýhody plastového obvazu. Tento způsob fixace se místo sádry používá již asi dvacet let a jeho aplikace je stále komfortnější. Je mnohem lehčí, pevnější, voděodolný a lépe přes něj procházejí rentgenové paprsky. Je také mnohem estetičtější, pacient si může vybrat z různých barev a vzorů, což ocení zvláště děti. Bohužel je však stále považován za nadstandart a pojišťovny ho nehradí.
Mnozí lékaři na hustopečský chirurgický kongres jezdí už řadu let: „Jezdíme sem i kvůli Masarykovi, nejprve jdeme na hřbitov a pokloníme se jeho rodičům,“ prozradil úvodní rituál svých návštěv Bohdan Babinec z Prahy. Tradicí kongresu je také večerní návštěva historického habánského sklepa a degustace vín. Kombinace příjemného s užitečným se na kongresu opět osvědčila a spokojenost účastníků i organizátorů dávala tušit, že akce bude mít pokračování i v příštích letech.

 

odebírejte přes RSS