Chytrá karanténa i aplikace pomůžou dohledat nakažené

30. 3. 2020 · 2 minuty čtení · 1 fotografie
Téma Z města

V Hustopečích k pondělnímu ránu nejsou hlášeni žádní nakažení, ale v případě, že se tu někdo takový objeví, určitě budeme všichni chtít vědět, zda a kde jsme ho mohli třeba potkat. 

Jihomoravský kraj byl vybrán pro testování takzvané chytré karantény. Ta bude mapovat, kde nakažení lidé v průběhu posledních dnů trávili čas a koho tak mohli nakazit.

Zpětné dohledání toho, kde se nakažený pohyboval a s kým se setkal, bude fungovat na základě mobilních dat od operátorů a jeho platební historie. Podmínkou je, že infikovaný s takovým způsobem mapovaní musí souhlasit.

Pro tento způsob monitoringu není potřeba instalace jakékoliv aplikace. Postačující je, když dá infikovaný souhlas k využití dat ze svého aparátu. O souhlasu nakaženého pak bude informován jeho mobilní operátor a banka. Operátor následně předá data o pohybu nakaženého v posledních dnech před zjištěním nákazy podle lokalizace jeho chytrého telefonu. Totéž učiní jeho banka na základě posledních plateb dotyčného kartou.

Mobilní operátor posléze pošle na příslušnou hygienickou stanici potřebné údaje o pohybu infikovaného a na základě těchto dat vznikne takzvaná vzpomínková interaktivní mapa. Ta nakaženému při následném pohovoru s hygienikem pomůže si rozpomenout, s kým se v zaznamenaném časovém intervalu potkal. Osoba, se kterou nakažený setrval v kontaktu déle než patnáct minut, se bude muset neprodleně dostavit k otestování.

Resort zdravotnictví přislíbil, že získané údaje o poloze nebudou nijak zneužívány - operátoři poté, co předají data hygieně, je musejí smazat. Stejně jako hygienik, který musí po pohovoru s nakaženým smazat lokační údaje nejpozději do šesti hodin.

Díky novince by se mělo postupně uvolňovat plošné omezení pohybu všech obyvatel a v izolaci by měli být jen ti, kdo přišli do kontaktu s nakaženým.

Proti šíření koronaviru bojuje i mobilní aplikace Mapy.cz. Ta díky sdílení polohových dat uživatelů dokáže určit, zda se v okolí uživatele daného mobilního zařízení, objevil člověk pozitivně testovaný na COVID-19. Aplikaci už používají statisíce lidí a připojit se může kdokoliv. -nov- 


odebírejte přes RSS