Chytrý kamion představuje na náměstí moderní technologie

22. 3. 2022 · 1 minuta čtení · 6 fotografí · 1 video
Po celý tento týden parkuje na Dukelském náměstí nepřehlédnutelný červený kamion FabLab Experience. A jak se mohou přesvědčit nejen žáci místních škol, ale i široká veřejnost, ukrývá v sobě spoustu moderních vychytávek, které stojí za to vidět. Pro veřejnost bude otevřen ve středu a v pátek vždy od 14 do 17 hodin.

Pojízdná výrobní laboratoř vybavená laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími přístroji je poskládaná do speciálně upraveného návěsu kamionu a putuje po jihomoravských středních a základních školách. Do Hustopečí dorazila v pondělí 21. března a zdrží se do pátku 25. března.

„Fab Lab je taková knihovna pro moderní stroje, které by si normální člověk asi nemohl dovolit, ale jsou překvapivě jednoduché na ovládání, takže nabízíme žákům škol i veřejnosti možnost vyzkoušet si s nimi pracovat. Máme kamennou pobočku v Brně v Technologickém parku, ale protože jsme ji nechtěli blokovat nějakými exkurzemi škol, tak jsme právě vyrobili tuto pojízdnou laboratoř,“ představuje projekt lektor Jan Vejtasa. 

Chytrý kamion brázdí Jihomoravský kraj od roku 2019 a i v Hustopečích se už jednou představil. Zájem o něj však trvá dál. „Při prohlídkách začínáme s 3D tiskem a laserovém řezání. S dětmi vyrábíme hlavně přívěsky, ale v době koronavirové jsme na tiskárnách tiskli štíty pro zdravotníky. Jinak tu máme i řezačku na potisk triček, která je oblíbená, protože si můžete vyrobit vlastní potisk trička. Máme tu laserovou řezačku na dřevo či plasty, se kterou vyrobíte pomocí programu snad úplně všechno,“ směje se Vejtasa. 

Vývoj technologií má zběsilé tempo, proto i vybavení FabLabu se bude časem inovovat obnovovat. „Chybí nám tu nějaká drobná elektronika, takže se chceme se zaměřit na vývojové desky, abychom mohli studentům ukázat, jak ovládat LED pásky, motory a další. Pořád je kam se posouvat, i když to naše vybavení zatím je stále nadstandartní,“ shrnul Vejtasa. -nov-

odebírejte přes RSS