Čipování psů i elektronické neschopenky. Sepsali jsme pro vás novinky a změny roku 2020.

2. 1. 2020 · 3 minuty čtení
Téma Z města

Nejen maminky na mateřské dovolené netrpělivě vyhlížely rok 2020 a s ním zvýšení rodičovského příspěvku. Změn a novinek, které se dotknou i občanů Hustopečí je mnohem více. Pojďme si je tedy krátce shrnout, ať nejsme zaskočeni.

Zdražení poštovních služeb

Česká pošta s příchodem nového roku zdraží některé základní služby. O tři koruny bude dražší poslání doporučených a cenných psaní nebo poštovní poukázky A a C. Cena obyčejného dopisu se v lednu sice nezmění, ale od února podnik zavádí dvourychlostní doručování, v jehož rámci bude doručení do druhého dne stát o sedm korun více.

Přidáno dostanou státní zaměstnanci

Vláda schválila zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře. Lidé pracující pro stát by si tak měli přilepšit o 1500 korun měsíčně. Pracovníkům divadel, muzeí či knihoven i ostatních příspěvkových organizací by se měl od ledna zvednout výdělek nejméně o 1830 až 3180 korun podle jejich odbornosti a praxe. Nařízení počítá i s růstem tarifní části platů učitelů o osm procent a zbytkem přidávané sumy na jejich odměny. O 1500 korun by si měli přilepšit i lékaři. 

Elektronické neschopenky

V lednu také startují elektronické neschopenky, které mají podle ministerstva práce a sociálních věcí zjednodušit a zrychlit administrativu spojenou s nemocí zaměstnance. 

Dražší cigarety i alkohol a zdanění loterie

Zdražení cigaret a alkoholu je součástí daňového balíčku, který poslanci schválili těsně před vánočními svátky. Spotřební daň u alkoholu vzroste o 13 procent. Piva ani vína se však zvýšení sazeb netýká. Spotřební daně z cigaret a tabáku stoupnou zhruba o deset procent. Výrobci proto předpokládají, že celkově krabička podraží o 12 až 13 korun. Do státní kasy ale půjde víc peněz také ze zdanění výher z loterií – nově se budou danit 15 procenty. Vláda taky přistoupila ke zdanění technických rezerv pojišťoven nebo k navýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí na dvojnásobek, tedy na 2000 korun.

Zvýšení důchodů a rodičovského příspěvku

Průměrný důchod se dle nařízení vlády od ledna zvýší o 900 korun měsíčně. Každý člověk v Česku, který pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, by si měl polepšit aspoň o 371 korun. Rodičovský příspěvek vzroste s rokem 2020 o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun. U vícerčat se pak rodičovská zvýší ze současných 330 tisíc korun na 450 tisíc korun.Vyšší příspěvek dostanou rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek k lednu ještě pobírat. Přesná částka bude záviset v těchto případech na předchozím příjmu a na potomkově věku, tedy na počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte. 

Poslední vlna EET

Na jaře by se mohla spustit třetí a čtvrtá vlna EET. Nejdříve měli povinnost své služby elektronicky evidovat restaurace a hotely – první vlna odstartovala začátkem prosince 2016. Druhá, která se týkala obchodníků, pak začala v březnu 2017. A letos by se měli přidat i zbývající podnikatelé. Jde třeba o řemeslníky, lékaře, advokáty nebo farmářské trhy a provozovatele pohřebních služeb. 

Omezení slev na jízdné

Stát od ledna zavedl limity u slev na jízdné pro žáky, studenty a důchodce. Sleva zůstane 75 procent, její výše ale bude mít u každé trasy nastavené maximum v korunách. Nejvyšší možné ceny jízdenek pro odvození slev stanovuje ministerstvo dopravy.

Čipování psů

V účinnost vstupuje část novely veterinárního zákona z roku 2017, která od tohoto data zavádí povinné čipování psů. Za nedodržení zákona bude majitelům hrozit pokuta až 20 tisíc korun.

Nárůst minimální mzdy

O 1250 korun na 14 600 vzroste od ledna minimální mzda a ruku v ruce s ní se zvedá i zaručená mzda. To je nejnižší výdělek podle odbornosti a náročnosti práce.

Vyšší zálohy na pojistné

Pro rok 2020 znovu stoupnou minimální měsíční zálohy na pojistné, které odvádí osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Pro rok 2020 se záloha na důchodové pojištění zvedne na 2544 korun měsíčně, na to zdravotní stoupne na 2352 korun měsíčně. Zatímco záloha na sociální (důchodové) se zvýší od dubna, na zdravotní od února (platí se zpětně).

-nov-
Zdroj: MPSV.cz, Rozhlas.cz, Novinky.cz
odebírejte přes RSS