Co do přírody přinesete, to i odneste. A odkliďte i víc!

9. 3. 2021 · 2 minuty čtení · 1 fotografie · 1 video
Téma Z města

Jaro s sebou každý rok kromě prvních teplých dnů přináší i hromádky odpadků, které byly přes zimu skryté. Letos díky zvýšenému pohybu v ulicích města i mimo něj je nárůst pohozených odpadků jasně patrný. Dominují plastové láhve a roušky.


Způsobů, jak teď naložit s volným časem, se teď mnoho nenabízí. Proto není divu, že se tolik z nás vydává alespoň na procházky do přírody. Dobrý pocit z pohybu, slunečních paprsků a přicházejícího jara však není to jediné, co bychom si s sebou měli odnést. Jsou to především obaly od různých pochutin, pití nebo kapesníčky, které s sebou na pěší túru vyneseme.

„Odpadků, kolem míst, kde se lidé shromažďují, je určitě víc, nyní nacházíme především ubrousky, ale také roušky – ten nepořádek je opravdu zvýšen,“ potvrzuje vedoucí městských služeb Ivan Chrastina.

Nejedná se však o situaci, kterou by město doposud neznalo. S větším množstvím smetí se na jaře potýká každoročně. „Po zimě to bývá poměrně standartní, protože sleze sníh a najde se spousta odpadků tak, kde by je člověk ani nečekal. Přeci jen tomu ale napomáhá i ten covid, kdy je to znečištění o něco větší,“ zamýšlí se Chrastina.

Každý rok v dubnu je možné se s Centrem volného času Pavučina zapojit do celostátní akce Ukliďme Česko. Její pořádání je však letos nejisté. Pořadatelé proto doufají, že do debordelizace svého okolí se zapojí každý, kdo vyjde v těchto pandemických dnech na procházky. Pohozených odpadků si totiž nejde nevšimnout. Nebojte se si tedy zpestřit výlet po katastru třeba soutěží, kdo jich po cestě nasbírá více!

Městské služby momentálně neřeší pouze odpady. Mají především plné ruce práce s jarní údržbou zeleně ve městě. „Stříháme a děláme údržbu keřů, současně děláme také prořezy stromů, některé kácíme, hlavně ty, co jsou náletové nebo se jedná o nepůvodní dřevinu. Za tyto staré stromy se chystáme vysadit stromy nové, nyní jich máme objednáno asi za 180 tisíc,“ dodává vedoucí organizační složky. -slam-

odebírejte přes RSS