Concentus Moraviae bude mít svou virtuózní řadu vín

1. 4. 2015 · 2 minuty čtení · 4 fotografie
Propojit špičkovou hudbu a víno. To je cíl projektu, který vzniká v Hustopečích. Pořadatelé festivalu Concentus Moraviae vytvoří ve Stálé vinařské expozici města festivalovou vinotéku. Obsahovat bude osmnáct vín virtuózní řady. Každé z osmnácti koncertních měst tak bude mít svůj vzorek. V pondělí se v Hustopečích vybírala ta nejlepší vína, která budou součástí projektu.
„Vzhledem k tomu, že Concentus Moraviae se letos koná už podvacáté, rozhodli jsme se, že festival, který přináší hudební lahůdky, obohatíme ještě o něco, co jednak krásně koresponduje s hudbou a za druhé je spojeno s krajem, ve kterém se Concentus Moraviae koná,“ informoval ředitel festivalu David Dittrich.
Osmdesát přihlášených vzorků hodnotilo pět odborníků – Pavel Vajčner, Miloš Michlovský, Tibor Nyitray, Miroslav Hrabal a Pavel Chrást. Pro výběr vzorků měli přísná kritéria. Cíleně vybírali hlavně suchá vína. Vinotéka Concentu Moraviae by podle nich měla přinášet klenoty jižní Moravy.
„Jsem nadšený. Měli jsme tu při ochutnávce nádherné Vlašské ryzlinky, nádherné Veltlíny. Myslím si, že bylo z čeho vybírat. Zákazníci, kteří přijdou a budou si kupovat tato vína, budou určitě nadšení také,“ byl spokojený předseda Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.
„Virtuózní řada bude obsahovat osmnáct druhů vín. Bude to jedenáct bílých, pět červených a dvě sladká vína. Vinotéka tak bude naplněna úplně výsostně,“ slíbil Dittrich.
Vinotéka festivalu bude součástí Stálé vinařské expozice v domě U Synků. Tam vína budou moci návštěvníci ochutnat i koupit. K zakoupení bude virtuózní řada i na internetu.
„Jedno nejmenované vinařství má ve svém sloganu „Víno všemi smysly“. Tento projekt to naplňuje ještě v dalším rozměru. Hudba je umění a stejně tak i víno. Umění hudební se krásně snoubí s tóny, které jsou ve víně,“ uvedl k projektu Nyitray.
Svou vinotéku si pořadatelé festivalu Concentus Moraviae tvoří poprvé. Podle nich se do ní sešla vína na světové úrovni. V plánu je tak pokračovat v projektu i v příštích letech.
Více o festivalu Concentus Moraviae i o jednotlivých koncertech pro letošní rok na www.concentus-moraviae.cz.  V Hustopečích vystoupí v sobotu 6.6.2015 Olivier Vernet a v kurdějovském kostele v úterý 16.6.2015 belgické uskupení Goeyvaerts String Trio.
-jal-, Foto: Michal Daněkodebírejte přes RSS