Concentus Moraviae přivezl do Hustopečí Vejvanovského velkou mši

15. 6. 2023 · 1 minuta čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Kultura
Hustopeče a Kurdějov se i v letošním roce zařadily mezi 16 obcí, které již 28 let hostí festival klasické hudby Concentus Moraviae. V kostele sv. Václava v Hustopečích se ve čtvrtek 15. června představil třicetičlenný ansábl Societas Incognitorum. 


Těleso vzniklo před 25 lety jako vokální kvintet. V rámci různých projektů však velmi často spolupracuje s dalšími tělesy i jednotlivci, takže dnes jen velmi sporadicky vystupuje v původním složení.

Jedním z přizvaných hudebníků na koncertu v Hustopečích byl i varhaník Marek Čermák, který v rámci festivalu doprovází hned několik těles. „V podobných tělesech je to naprosto normální, protože je nás málo, takže v rámci různých projektů takto putujeme. Já osobně dokonce i do zahraničí,“ smál se hudebník, jehož varhanní pozitiv poutal ze všech nástrojů největší pozornost.

Třicetičlenné těleso pro koncert v Hustopečích nacvičilo velkou mši moravského barokního skladatele Pavla Josefa Vejvanovského, která svou mohutností prosakovala kostelními zdmi až na náměstí. „Drtivá většina hudebníků zná toto jméno, ale jen zoufale málo z jeho velkého díla se někde veřejně hraje. Až poslední roky se mu věnuje větší pozornost a ukazuje se, že to byl naprosto výjimečný skladatel, srovnatelný se svými o poznání slavnějšími současníky,“ uznává umělecký vedoucí souboru Eduard Tomaštík. -nov-

odebírejte přes RSS