Čtvrťáci si vyzkoušeli, jak fungují peníze

22. 5. 2019 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video

Na hustopečské pobočce České spořitelny bylo dva květnové pondělky odpoledne velmi živo. Žáci čtvrtých tříd základní školy Nádražní se zapojili do zážitkového programu, který je měl naučit, jak to chodí ve světě financí. „Je to projekt České spořitelny, nazývá se Abeceda peněz a jde tam o to, aby se děti naučily hospodařit s penězi, naučily se, jakým způsobem se dají peníze vydělat,“ přiblížila třídní učitelka 4. B Jaroslava Kostrhounová.


Jarmark s prodáváním výrobků byl vyvrcholením několikaměsíční akce. Děti nejprve vyrazily na exkurzi do banky, aby se seznámily s jejím fungováním a koloběhem peněz. Dostaly také užitečné rady do startu svého podnikání. Potom bylo jejich úkolem vybudovat vlastní firmu. Museli vymyslet svůj podnikatelský záměr, dojít s ním do Spořitelny, představit ho, obhájit a požádat o poskytnutí úvěru. Na základě podpisu úvěrové smlouvy dostali úvěr ve výši tří tisíc korun na rozjezd podniku, na pořízení materiálu.
V rámci cvičení matematické a finanční gramotnosti počítali vstupní náklady a stanovovali ceny výrobků. Navrhli i název a logo firmy, museli se dohodnout a rozdělit si pracovní pozice. „Tak jako každá firma, i naše firma Pomls, pohodové mlsání, má svého pana ředitele, finančního ředitele, své marketingové oddělení, které má na starosti propagaci,“ vysvětlila Kostrhounová.
Potom se děti pustily do výroby. Pekly celozrnné sušenky, motaly svíčky a dali si záležet i na pěkném balení výrobků, protože obal, jak známo, prodává.
Vše bylo konečně připraveno na závěrečný jarmark. Firma 4. A Fantasie komůrka nabídla v pondělí 13. května ručně dělaná mýdla, levandulové pytlíčky, pěnové bomby do koupele, barevné kamínky nebo ručně zdobené tašky a mnoho dalšího. Celý sortiment úspěšně vyprodali. Firma 4.B Pomls o týden později připravila celozrnné sušenky, bezlepkové perníčky, pečené čaje, sušené ovoce, med nebo svíčky.
Děti rozhodly i o tom, jak vydělané peníze použijí, část věnovali na dobročinné účely a za zbytek vyrazí na třídní výlet.
Četné pozitivní ohlasy projektu dokazují, že výuka přiblížená praxi je krok správným směrem.

-kam-

 

odebírejte přes RSS