Čtyři lípy na náměstí dostaly životodárnou injekci

23. 9. 2021 · 2 minuty čtení · 9 fotografí · 1 video
Téma Z města

Strom je živý organizmus a má své nároky na životní prostor. Čtyři vzrostlé lípy na Dukelském náměstí poslední roky z důvodu jeho nedostatku živoří, a proto se město rozhodlo využít nové metody – půdní injektáže – a napomoci jejich záchraně.


Při procházce po Dukelském náměstí jste si mohli všimnout, že čtyři lípy pod kostelem sv. Václava a Anežky České nejsou zrovna v nejlepší formě. Stromy potřebují pro život svůj prostor a bohužel tito majestátní velikáni prostoru moc nemají a na jejich kondici je to znát. Napomoci jim má nový druh technologie, tzv. půdní injektáž. „Přijeli jsme pomoci čtyřem vzrostlým lípám na náměstí. Rostou zde již přes 60 let a mají za sebou docela pohnutý osud vlivem stavby v jejich kořenovém prostoru. Rozhodli jsme se, že jim pomůžeme, abychom je uchovali i pro příští generace,“ říká Lenka Vejpustková, která do Hustopečí přijela s kolegy a s jednou zajímavou mašinkou.

Stroj, který má lípy dostat do kondice, připomíná svým vzhledem velkou injekční stříkačku, za pomoci které se ke stromům dostane hnojivo, hydrogel či minerály. „Dnes provádíme půdní injektáž, což je naprosto nová technologie, která v České republice teprve získává své místo. Jedná se o vysoce profesionální pomoc stromům půdního injektoru – což je obrovská jehla, kterou vpichujeme do půdy a tím zlepšujeme půdní podmínky. Do půdy dodáváme látky takové, které půdu provzdušní, vyživí a zajistí stromům lepší prosperitu v budoucích letech,“ raduje se Vejpustková.

Na aktuálním stavu stromů se podepsalo několik faktorů, které na ně mají neblahý vliv. „V okolí lip proběhlo několik stavebních úprav a ty mají významný vliv na jejich kořenový systém. Tyto kořeny byly přeťaty vlivem stavby chodníků a silnice či renovace veřejných toalet. Strom ve městě má krušný život, neprospívají mu jednak stavby, ale také činnost člověka jako taková – s tím souvisí pejskaři, kteří nechávají pejsky volně pobíhat, a vlivem toho dochází k zasolování půdy,“ vysvětluje paní Vejpustková. Nevědomky stromům škodí také občané, kteří chodí v bezprostřední blízkosti stromů a zhutňují tím půdu – ta je pak tuhá a ubývá v ní kyslík. „Věříme, že pravidelnou péči o tyto a další městské stromy jsme schopni prodloužit jejich životnost až o desítky let,“ zakončuje představení technologie paní Lenka.

-vyh-

odebírejte přes RSS