Menu Hledat

Cyklisté jeli Krajem André. Motivace? Víno na trati i v cíli

29. 6. 2015 · 3 minuty čtení · 12 fotografí
Zhruba pět stovek cyklistů zahájilo prázdniny Putováním Krajem André. Na jubilejní desátý ročník akce vyrazili cyklisté poslední červnovou sobotu z autokempu Formanka v Hustopečích.
Sobotní ráno účastníkům expedice zpříjemnila svým vystoupením trojnásobná mistryně světa, krasojezdkyně Martina Štěpánková, která je již tradičně patronkou akce. Přesně v devět hodin ráno pak společně s místostarostou Hustopečí Bořivojem Švástou a starostou Staroviček Vladimírem Drbolou přestřihla startovní pásku, popřála hodně štěstí a cyklisté mohli vyrazit.Na účastníky putování čekalo 41 kilometrů přes mikroregion Hustopečsko s devíti zastaveními, na kterých byla připravena sklenička André na posilněnou a na mnoha stanovištích i ochutnávka krajových specialit. Pro méně zdatné pak byly připraveny trasy na 12, 18 a 27 kilometrů.
„Musím opravdu pochválit stanoviště, které se vybudovalo v Kobylí u tetiček u muzea. To je něco, co cyklisté opravdu vítají. Obdobně pak v Bojanovicích. Myslím, že úroveň stanovišť stále stoupá,“ uvedl na startu organizátor akce za Mikroregion Hustopečsko Leoš Vejpustek.

První zastavení čekalo na cyklisty jen pár šlápnutí do pedálů od startu – na nádvoří domu U Synků. Krátce po deváté ráno se tam pro skleničku André a pro razítko do cyklo průkazu musela vystát fronta. Stál v ní například Kamil Ondrák ze Staroviček, který Krajem André vyráží každoročně se skupinou asi dvaceti přátel z okolí. „Těšíme se. Tradičně nejkrásněji je v Kobylí, v Bojanovicích a samozřejmě v cíli,“ potvrdil slova organizátora cyklista ze Staroviček.

Kousek za Hustopečemi už pak na účastníky čekalo první náročnější stoupaní. Druhé stanoviště bylo totiž u rozhledny u Staroviček.


Novinkou letošního putování pak bylo zastavení ve Velkých Pavlovicích. „Razítkovací místo máme letos nově v objektu výrobní haly Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Pavlovicích. A rozléváme růžové André, pozdní sběr 2014, polosladké,“ představila stanoviště Eliška Mainclová z Turistického informačního centra Velké Pavlovice.
V Pavlovicích si cyklisté museli pořádně namazat nohy a sebrat všechny síly, čekalo je totiž táhlé stoupání na Vrbici. Odměnou jim pak mohly být krásné výhledy nebo tolik vychvalované dobroty v Kavárně u tetiček v Kobylí.
„Nabízíme tady něco navíc. Hrozně nás baví, že se můžeme cyklistům ukázat ve všedních kobylských krojích a že nabízíme tradiční speciality. Děláme to rády, máme z toho radost. A druhá radost je, když se nám vrací pochvala od cyklistů,“ usmívala se nad všudypřítomnými pochvalami předsedkyně Klubu přátel historie Kobylí Radoslava Obadalová.
A podobně spokojený byl před kobylským muzeem i Starovičák Jaroslav Zvolský. Pochutnával si na meruňkovém pivu. „Letošní ročník hodnotím velmi dobře, vyšlo počasí. Když jsem jel posledně, bylo 35 stupňů. Teď je to paráda,“ pochvaloval si účastník putování.


Po Kobylí už na cyklisty čekalo zastavení v Kravihorském sklepu v Bořeticích, ve Vinařství Pavla a Radima Stávkových v Němčičkách, v Horních Bojanovicích a na závěr ve Vinotéce za radnicí v Kurdějově.


A pak už rychle do cíle. Letos tam na prvních deset jezdců čekala odměna – lahev Hustopečského městského vína. A jak se ukázalo, pro mnohé to byla silná motivace. Například pro první dva – Miroslava Marka z Hustopečí a Miloše Zikmunda z Brna. Do cíle dorazili už necelé čtyři hodiny po startu.
„Ve srovnání s loňským rokem jsme ale trošku ubrali plyn, protože vloni jsme přijeli a ještě nebyl otevřený cíl. Letos jsme tak jeli víc na pohodu,“ smál se Miroslav Marek s lahví městského vína v ruce.
Díky rychlému tempu se Miroslav Marek a Miloš Zikmund vyhnuli i odpolední přeháňce a užili si po celé putování ideálního počasí na kolo.
[caption id="attachment_22499" align="alignnone" width="700"] Miroslav Marek a Miloš Zikmund.[/caption]
Odměna v podobě vína však čekala v cíli na každého. Otevřeny byly sklepy patnácti hustopečských vinařů. Vinné sklepy budou mít otevřeno po celé léto. Minimálně dva každý večer. Prostřídají se všichni hustopečští vinaři.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 314, vychází v pátek 3.7.2015.
FOTOGALERIE na www.rajce.net.
(Text a foto: Jana Rozková) 
odebírejte přes RSS
česky english deutsch