Cyklisty expedice Krajem André neodradil ani déšť

26. 6. 2024 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Víno

Milovníci dobrého vína už dobře vědí, že pro výborné červené odrůdy nemusí daleko – stačí zavítat k nám, do krajiny André. A právě tato oblast, plná vinohradů a jiných turistických atrakcí, přilákala v sobotu 22. června desítky cyklistů i pěších, kteří si vydali hned po třech různě dlouhých trasách. Tentokrát už podruhé v režii Partnerství, o.p.s.


Sobotní den odstartoval déšť, který pravděpodobně některé z návštěvníků odradil – v porovnání s minulým ročníkem na trasu vyrazilo turistů o stovku méně. Chvíli po deváté hodině však vysvitlo sluníčko a ti, co se ani nevlídného počasí nezalekli, si tak mohli užít příjemný den s pročištěným vzduchem. „Návštěvníci získávají veškerý servis, ať už je to dlouhodobá komunikace s vinaři, příprava v terénu, nějaké akvizice vinařů, komunikace, je tam i samotná správa cyklostezek, je to taková skrytá činnost, kterou se snažíme navenek těm lidem komunikovat, a oni to všechno pak dostávají v podobě toho startovního pasu, skleničky, která je součástí startovního balíčku, a samozřejmě zážitku,“ prozrazuje, co obsahuje zakoupená vstupenka, pořadatelka Romana Tomášková.

V loňském roce se Partnerství v Expedici krajem André zasadilo o inovaci – otočili trasu a poslali účastníky Expedice z Hustopečí směrem na Kurdějov. Tato novinka se však neshledala s nadšením, proto se letos navrátili k původnímu směru. „Otočili jsme trasu, to je to, z čeho jsme se poučili z loňského ročníku, protože se snažíme respektovat, jak ta akce byla vedena v minulosti. Je na ni navázána spousta místních, kteří ji mají rádi, a tak nějak jsme pochopili, že je třeba zachovat minimálně tu trasu, na kterou byli všichni zvyklí. Teď vyrážíme směrem na Starovičky a Velké Pavlovice, s tím, že se vracíme na Kurdějov,“ vysvětluje změnu manažerka vinařské turistiky Tomášková.

Cyklisté i pěší se mohli pokochat krásami obcí v bezprostřední blízkosti Hustopečí, zavítali však také do dobrovolného svazku obcí Modrých hor. Stezka je provedla kolem rozhleden, sklepů, vinařských stánků, nebo díky ní mohli zavítat ke kobylským tetičkám do tamního muzea. Konec trasy směřoval opět do Hustopečí, odkud také vyráželi.„Na samotném konci se asi budou muset vzpamatovat z těch kopců, co najeli a z výškových metrů, tady pak uděláme závěrečné slosování o ceny od vinařů, kteří jsou zapojení do akce, máme i ceny od partnerů a měl by přijít harmonikář,“ odtajňuje konec akce Tomášková.

Dálkové trasy jako například Labská stezka, EuroVelo a Greenways – za tím vším v České republice stojí Partnerství, o.p.s. Rozvoji šetrné turistiky, udržitelného cestovního ruchu a zklidňování dopravy s ohledem na životní prostředí se věnuje už víc než 20 let. „Soustředíme se na udržitelnou mobilitu, na rozvoj udržitelného cestovního ruchu, a zároveň naši činnost směřujeme k rozvoji cykloturistiky, abychom byli rovnocenným partnerem pro jihomoravský kraj a podobné instituce,“ představuje obecně prospěšnou společnost Partnerství Romana Tomášková. -slam-

odebírejte přes RSS