Degustátoři hodnotili vína regionu. Rozdávali Hustopečské pečetě.

26. 5. 2021 · 2 minuty čtení · 12 fotografí · 1 video
Téma Víno
Už před Velikonocemi jsme měli mít možnost ochutnat nejlepší vína odrůd, které jsou typické pro Hustopečsko. I zde však zasáhla pandemická opatření. Hustopečskou pečeť však nejlepší vína letos přece jen dostanou. Odborná komise hodnotila v úterý 25. května. 

Soutěžní přehlídka vín O Hustopečskou pečeť je stálicí v kulturním kalendáři města a vinaři každoročně usilují o získání oblíbeného titulu. Hodnocení přihlášených vzorků se podařilo zorganizovat i v letošním roce, přestože o něco později, než bývá zvykem. „Kdyby byl klasický rok, tak už máme dávno ohodnoceno, protože se hodnotí v měsíci březnu tak, aby před Velikonocemi mohla proběhnout veřejná přehlídka. Hodnocení těchto vín je specifické v tom, že se koná pod dohledem Národního vinařského centra ve Valticích a hodnotiteli jsou degustátoři s platnými zkouškami,“ vysvětluje Jana Unčovská z Marketingu a kultury města Hustopeče.

Třiceti členná komise se kvůli bezpečnostním opatřením sešla na dvě etapy v přednáškovém sále Kina Hustopeče v úterý 25. května. Hodnotili na 250 vzorků přihlášených vín. „Na Hustopečskou pečeť se mohou přihlásit vína, která jsou typická pro tento region, takže z červených vín jsou to Svatovavřinecké, Frankovka, André a Modrý Portugal. Z bílých odrůd, které jsou ještě zatříděny do jednotlivých kategorií podle obsahu zbytkového cukru, jsou to Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnských, Veltlínské zelené a Tramín,“ vyjmenovává Unčovská.

I přes veškerou snahu se veřejná přehlídka přihlášených vín bohužel neuskuteční. „Letos to bohužel nejde, protože v březnu, kdy jsme vlastně zvažovali její uspořádání, ještě nic nenasvědčovalo tomu, že bychom něco takového mohli opravdu zorganizovat, proto jsme v podstatě už před dvěma měsíci rozhodli, že letos proběhne pouze hodnocení.“

Jste-li však zvědaví, která vína dosáhla na pomyslné stupně vítězů, můžete je ochutnat při jiných příležitostech. „Určitě připravíme elektronický katalog, vítěze zveřejníme a myslím, že už nám nic nebrání v tom, zajít si vína ochutnat přímo k vinařům do jejich sklepů. Tady v Hustopečích k tomu bude skvělá příležitost třeba na Slunovratu s vínem, expedici Krajem André nebo třeba při letních otevřených sklepech,“ nabádá Unčovská. -nov-

 

odebírejte přes RSS