Děti plesaly. Už popáté v krojích a za zvuků dechovky

1. 2. 2016 · 1 minuta čtení · 8 fotografí
Stárci Hustopečské chasy mají o své nástupce postaráno. Přesvědčit se o tom bylo možné v neděli v sále společenského domu. Konal se tam pátý ročník dětského krojového plesu. Malí stárci měli pro návštěvníky připravený bohatý program.
Plesy pro děti – to nemusí být jen maškarní. V neděli 31. ledna 2016 v sále společenského domu tančili, namísto princezen a pirátů, krojovaní. Hustopečská chasa pořádala pátý dětský krojový ples. Hlavními aktéry byly děti z Folklórního kroužku Krajcárek.
„Větších krojovaných je tu sedmnáct, těch menších osm,“ vypočítala vedoucí kroužku Sabina Novotná.
Mladší děti návštěvníkům předvedly jarmareční pásmo. Starší pak náročnou Slováckou besedu, kterou trénovaly celé tři měsíce. Na krojovém plese ji před publikem tančily vůbec poprvé.
„Bylo tam pár chyb, ale jinak dobrý,“ zhodnotila výkon devítiletá stárka Alžběta Hrádková. „Těšil jsem se, ale taky bál. Měli jsme to hodně dlouhé a bylo těžké, aby se nám všechno podařilo,“ přidal se desetiletý Jeroným Kamenský.
Nakonec však malí stárci a stárky zatančili nacvičený program téměř bez chybičky. Pak už mohli vyzvat k tanci například své rodiče. Hrála jim k tomu dechová hudba Palavanka. Připraveno bylo i námořnické sólo a nechybělo ani přivítání přespolních z Popic a ze slovenské obce Kúty.
„Dětský krojový ples se koná popáté. První jsme pořádali v roce 2004, zorganizovali jsme ho pro děti z kroužků hustopečských základních škol. Pro ně se konaly tři ročníky. Pro nezájem se však ten čtvrtý uskutečnil až s odstupem devíti let,“ vrátil se do minulosti Jan Blažek z Hustopečské chasy.
Organizátoři tak doufají, že dětská základna zůstane u Hustopečské chasy minimálně tak silná, jako je nyní. A že dětský krojový ples se stane ve městě tradiční akcí.
FOTOGALERIE na www.rajce.net. 
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 338, vychází v pátek 5.2.2016. 
(Text a foto: Jana Rozková)odebírejte přes RSS