Děti vystřídají stavební dělníci

5. 6. 2019 · 2 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video

 Školní rok se pomalu chýlí ke konci, děti na prázdniny opustí budovy škol a školek, což zřizovatelé využívají k opravám a rekonstrukcím. Pracovat se bude i na základní škole Nádražní. Před dvěma lety instalovali na okna vedoucí do ulice Nádražní žaluzie, což výrazně snížilo přehřívání tříd. „Účinnost opatření jsme poznali hned druhý den po montáži, nyní bychom rádi žaluziemi opatřili i okna ve dvorním traktu,“ uvedl zástupce ředitelky ZŠ Nádražní Václav Schejbal.Slunce začíná do oken ve dvoře svítit kolem poledne a v horkých dnech potom teploty ve třídách přesahují 30°C, žaluzie průnik tepla výrazně sníží. Zakázku za bezmála jeden milion osm set tisíc korun získala brněnská firma KEMOstav, s. r. o. Opravovat se bude i dvorní fasáda, kromě odstranění drobných nedostatků tím dojde i k barevnému scelení s fasádou uliční. Firma by měla nastoupit v úterý 25. června a práce by vyučování už neměly ovlivnit. „Pokud bude potřeba stavebně uzavřít tady tu část, tak bychom na jeden nebo dva dny vyhlásili ředitelské volno,“ dodal Schejbal.

Stavební ruch na základní škole Nádražní by měl ustat do 15. srpna, na mateřské škole Pastelka se bude pracovat až do 15. září. Opravovat se bude hospodářská část stavby. V minulých letech byla během prázdnin postupně totálně zrekonstruována dvě křídla budovy s třídami pro děti. „Kromě zastaralých rozvodů elektřiny a vody hlavní problém spočívá ve špatném stavu kanalizace. Budova bude tedy opět vybourána až na obvodové zdivo. Následně budou v původním rozvržení postaveny příčky,“ přiblížila plánované opravy ředitelka MŠ Pastelka Blanka Nešporová.

Obnova včetně nových rozvodů vody, elektřiny, vzduchotechniky, nového topení, obkladů i dlažeb si vyžádá necelých 6 milionů 100 tisíc korun. Firma STAL – PE, s. r. o., z Podolí tu začne pracovat od 1. července. Do té doby však bude třeba celou budovu vyklidit, a proto bude provoz školky ukončen už v úterý 25. června.
„Jsme moc rádi, že nám vyšla vstříc paní ředitelka z mateřské školy U Rybiček a od 1. do 19. července budeme moci fungovat v jejich prostorách,“ přiblížila prázdninový režim Nešporová. Rekonstrukce má být hotová 15. září, ale už od 1.9. by měly být minimálně dvě třídy v provozu. Jedna třída by případně mohla využívat prostory M-klubu. „Přesto chci apelovat na rodiče, pokud si ještě v září mohou ponechat děti doma, tak aby tak učinili. Obáváme se komplikací se stavbou. V roce 2014 bylo mokré léto a neschly nám betony, a tím pádem nebylo možné pokládat dlažbu a podlahové krytiny, což protáhlo se celý proces oprav. Doufáme, že tentokrát to bude lepší,“ řekla Nešporová.

Dokončením opravy hospodářské budovy bude ve finále také třífázová rekonstrukce stavby a s ní i provizorní fungování školky v náhradních prostorách, které je pro všechny zúčastněné velmi náročné. Vidina blízkého cíle jim může být povzbuzením.

-kam-

 

odebírejte přes RSS