Divadelníci z Boleradic stáli frontu na kapra

19. 12. 2017 · 1 minuta čtení · 1 video
Téma Kultura

Další návštěva událostí v Mikroregionu Hustopečsko vedla do Boleradic, kde hrál Divadelní spolek bratří Mrštíků úsměvnou frašku Fronta na kapra.
Spolek je jedním z nejoblíbenějších ochotnických souborů v širokém okolí. V letošním roce zahájil neuvěřitelnou 120 sezónu. Divadelníci si pro diváky připravili vánoční představení Fronta na kapra. „Před čtyřmi lety jsem stála ve frontě na kapra. Prodejce se zdržel, tak jsem poslouchala, jak si ostatní vyprávějí nejrůznějších historky, drby, probírají nemoci atd. V tu chvíli mě napadlo, že by to mohla být úžasná předloha pro divadelní hru,“ vzpomínala režisérka Iva Kahounová.


Poté byla v divadelním spolku vyhlášena literární soutěž, jejímž námětem byla právě fronta na kapra. „Sešlo se několik příspěvků, většinou založených na tom, jak si kapři vyprávějí v kádi. Zaujal mě příběh o tom, že muž jde pro kapra, ale kvůli veliké frontě se jde ohřát do hospody, tam se zdrží a žádný kapr na něj nezbyde,“ řekla Kahounová.
Z námětů hra nakonec nevznikla. Vzešla až ze spolupráce s hustopečskou spisovatelkou Markétou Harasimovou, která se navíc sama zhostila jedné z rolí. „Jsem velký milovník divadla, proto mě možnost napsat hru velmi zaujala. Navíc mám ráda Vánoce a toto téma je kouzelné,“ uvedla Harasimová. Ve hře nakonec hraje 22 ochotníků a její závěr je plný zpívání vánočních písní. „Vzhledem k tomu, že píšu o vztahových záležitostech, rozhodla jsem se dát do hry osudy normálních lidí. Skandálky, drby a špičkování mezi lidmi. Pojala jsem to ze života,“ uzavřela Harasimová.

-ves-

odebírejte přes RSS