Divadlo je zpět! Diváci se vrátili v čase...

7. 6. 2021 · 2 minuty čtení · 9 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Česká republika se konečně dočkala rozvolňování v oblasti kultury a hustopečské akce tak opět začínají zaplňovat holá místa v našich kalendářích. Projekce místního kina už jede na plné obrátky a v pátek 4. června přivítalo na svých prknech po dlouhé době herce. Cestu neměli dalekou – dorazili z Popůvek u Brna.


Divadelní soubor vystoupil v rámci regionální přehlídky venkovských divadelních souborů Mrštíkovo divadelní jaro 2021, kterou město Hustopeče dlouhodobě podporuje, a předvedl poněkud nevídanou formu vystoupení. Vzal si na paškál revuální hru s názvem Televarieté 2019 aneb Ein Kessel Buntes pro 21. století specifickou tím, že její scény už všichni moc dobře známe z pořadů Možná přijde i kouzelník, televizních Silvestrů nebo Televarieté v čele s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Dvořákem.

„Tohle představení vzniklo úplnou náhodou v roce 2019, kdy jedna naše kamarádka z divadla slavila čtyřicáté narozeniny, a my jsme s kolegyní přemýšleli, co bychom jí dali jako dárek k narozeninám – a napadlo nás, že bychom jí nacvičili nějaké scénky, které běžely v televizi, když se ona narodila nebo se na ně mohla kdysi dávno dívat v televizi. To jsme zahráli na těch jejích narozeninách, setkalo se to s velkým ohlasem, a my si řekli, že by byla škoda to celé zahodit,“ popisuje vznik Josef Širhal, vedoucí divadelního souboru.

Televarieté 2019 tak hustopečské publikum přeneslo před pomyslné kanály bývalé Československé socialistické televize, a to vše pomocí scén, písní a známých reklam, které utkvěly v hlavě nejednomu pamětníkovi. Hustopeče byly prvním místem, kde si amatérští umělci mohli po více než půlroční pauze zahrát. „Je to hodně těžké, protože poslední představení jsme hráli v říjnu minulého roku kousek odtud, v Boleradicích, a teď se vracíme zase sem, s tím stejným představením. Tím jsme končili a teď zase začali. Není vůbec lehké se znova naučit mluvit na tom jevišti, protože i na těch zkouškách se mluví trošku jinak a člověk se to vlastně učí celé znova,“ přiznává herec Širhal.

Organizátory i herce překvapila konečná účast, kdy byla možná poloviční kapacita sálu téměř naplněna, přesto, že je v těchto případech nutno mít platný negativní test na covid i nasazený respirátor po celou dobu trvání představení. „Ta dnešní doba je fakt moc složitá, o to jsme vděčnější, že si diváci udělali ty testy a byli ochotni sem v takový krásný slunečný den přijít. Myslím, že jsme tu měli dnes měli víc diváků, než naši hokejisté při hře s Finskem, takže ještě jednou Hustopečákům moc děkujeme a pokud nás pozvete, určitě zase přijedeme,“ uzavírá nadšeně Josef Širhal. -slam-

odebírejte přes RSS